Marek: "Przeregulowane" prawo w zakresie pomocy publicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 16:28

Prawo w zakresie pomocy publicznej na rzecz przedsiębiorczości jest znacznie przeregulowane - ocenił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Mirosław Marek.

Prawo w zakresie pomocy publicznej na rzecz przedsiębiorczości jest znacznie przeregulowane - ocenił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Mirosław Marek.      

Marek przypomniał, że Komisja Europejska (KE) jest za tym, aby sprawy w obszarze udzielania pomocy publicznej uprościć.

Marek, powołując się na doświadczenia PARP, przedstawił bariery w zakresie dostępności pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz problemy związane z jej sprawozdawczością.

Prezes PARP skrytykował m.in. zapis rozporządzenia KE, w którym czytamy, że warunkiem udzielenia pomocy publicznej na inwestycje jest utrzymanie inwestycji w regionie przyznania pomocy przez co najmniej 5 lat. Podkreślił, że taki zapis jest niezrozumiały w realiach polskiej gospodarki, gdzie "przedsiębiorstwa, dywersyfikując swoją działalność, przenoszą inwestycje na inne obszary, a zapisy umów, realizowane w ramach programów wsparcia, uniemożliwiają im swobodne przenoszenie inwestycji".

Zdaniem Marka, problemy związane ze sprawozdawczością dotyczą  przede wszystkim pomocy udzielanej przez punkty konsultacyjne oraz wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach przeprowadzonych szkoleń. Weryfikacja sprawozdań przez PARP, a następnie wprowadzenie ich do systemu informatycznego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczyna często przewyższać koszty udzielonej usługi.

Przewodniczący komisji Jacek Piechota (SLD) zaproponował, aby komisja w porozumieniu z resortem rozwoju regionalnego zwróciła się do naszych eurodeputowanych o podjęcie działań na rzecz uproszczenia i wzmocnienia regulacji unijnych w zakresie pomocy publicznej.

Na koniec 2005 r. w Polsce obowiązywało 70 programów pomocowych stanowiących podstawę udzielania pomocy publicznej, której realizacja musi być zgodna z zasadami prawa unijnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane