Marihuana legalna w Urugwaju

opublikowano: 08-05-2014, 00:00

Miłośnicy „ziela” mają już oficjalnie swój „raj na ziemi”.

Jose Mujica, prezydent południowoamerykańskiego kraju, który był jednym z pomysłodawców projektu, złożył podpis pod dokumentem, który zezwala na produkcję i sprzedaż narkotyku pod nadzorem organów państwowych.

FOT. Bloomberg
FOT. Bloomberg
None
None

Wśród głównych przyczyn stworzenia projektu przez rząd było odebranie tego bardzo rentownego biznesu z rąk grup przestępczych oraz obniżenie kosztów związanych z walką z nielegalnym handlem narkotykami, które rocznie pochłaniają około 80 mln USD.

Specjaliści oceniają, że legalny dostęp do marihuany pozwoli odciągnąć ludzi od tzw. twardych narkotyków. Obywatele Urugwaju i osoby stale mieszkające w tym kraju, mające ukończone 18 lat, będą mogły legalnie kupić 10 gr marihuany tygodniowo.

Będą musiały jednak być wpisane do specjalnego rejestru. Handel marihuaną ma być prowadzony poprzez sieć wybranych aptek. Cena 1 gr wyniesie poniżej 20-22 peso (poniżej 3 zł). Urugwaj jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się na legalizację narkotyku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane