Marka Splendor nie dla Turka

JBR
opublikowano: 14-09-2006, 00:00

Splendor został zarejestrowany w złej wierze i jako taki słusznie został unieważniony — uznał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Marka Splendor została zarejestrowana w 1997 r. na rzecz najpierw Kemala Ildisa, Turka prowadzącego działalność w Polsce, a potem jego spółki Punkt z Gorzowa Wielkopolskiego. Ildis oznaczał nią konserwy owocowe i warzywne. Dwa lata później o rejestrację identycznie brzmiącego znaku wystąpiła niemiecka firma Splendorwarenhandel i spotkała się z odmową, jako że taka marka była już własnością Indisa. Splendorwarenhandel wystąpił o jej unieważnienie, twierdząc, że została zarejestrowana w złej wierze: Ildis był agentem handlowym Niemców i zgłosił ich markę w Polsce, nie pytając o zgodę. Urząd Patentowy unieważnił ją ponad sześć lat temu. Od tej pory sprawa tułała się po różnych instancjach, aż wczoraj trafiła przed NSA.

— Marka powinna zostać unieważniona, jeśli jej rejestracja godzi w zasady współżycia społecznego. Obejmuje to nie tylko treść, ale też funkcję znaku towarowego, którą jest odróżnianie towarów różnych producentów — mówił sędzia Janusz Drachal, oddalając skargę Punktu na unieważnienie marki Splendor. Wyrok jest prawomocny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy