Mars wyekspediuje spółki na giełdę

Fundusz szykuje się do sprzedaży Sefako inwestorowi branżowemu. Inwestorzy giełdowi mogą liczyć na EPG i nieruchomości

Historia zatacza koło. Na początku 2013 r. należący wówczas do Agencji Rozwoju Przemysłu MS TFI, zarządzający funduszem Mars, kupił spółkę Sefako, producenta kotłów dla energetyki. Wsparł w ten sposób restrukturyzację sprzedającego, czyli Polimeksu-Mostostalu. Teraz szykuje się do odsprzedaży nabytku.

CZAS NA SPRZEDAŻ:
CZAS NA SPRZEDAŻ:
MS TFI, kierowany przez Piotra Słupskiego, zrestrukturyzował spółki kupione od Polimeksu-Mostostalu i rozpoczął rozmowy z nabywcami.
WM

— Zgłosili się do nas potencjalni inwestorzy, więc postanowiliśmy rozpocząć procedurę sprzedaży akcji spółki. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, inwestor w Sefako pojawi się w styczniu albo w lutym 2015 r. — mówi Piotr Słupski, prezes MS TFI.

Ciepło i śmieci

Fundusz nie ujawnia, kim są potencjalni nabywcy.

— Rozmawiamy z firmami polskimi i zagranicznymi — dodaje Piotr Słupski. Dotychczas spółka startowała głównie jako dostawca kotłów dla energetyki. Wejście inwestora pozwoli jej przenieść się do strefy generalnych wykonawców.

— Nie chodzi tylko o duże projekty energetyczne. Rynkiem dla Sefako jest głównie budowa i modernizacja elektrociepłowni oraz spalarni odpadów. W tych segmentach upatrujemy szans na rozwój — podkreśla Piotr Słupski. Mars ma także plan B, jeśli rozmowy z branżowymi graczami nie wypalą. — Alternatywą jest wprowadzenie spółki na giełdę. Firmy działające w podobnych segmentach rynku są notowane na giełdzie i dobrze postrzegane przez inwestorów — twierdzi szef Marsa. Sefako spełnia giełdowe standardy, bo zostało zrestrukturyzowane przez fundusz. Zmniejszyła zadłużenie z 55 mln zł na początku ubiegłego roku do 38 mln zł obecnie, co pomogło w odzyskaniu płynności. Ograniczyła też zatrudnienie z 1,45 tys. do 1 tys. osób. Cięcia objęły nie tylko pracowników produkcyjnych i administracyjnych, lecz rówież kadrę kierowniczą. Z 14 stanowisk dyrektorskich pozostały cztery. Na koniec 2013 r. Sefako zarobiło 2,8 mln zł, rok wcześniej natomiast wygenerowało 14,5 mln zł strat.

Fuzja i giełda

Energomontaż Północ Gdynia (EPG), drugą spółkę kupioną przez MS TFI od Polimeksu-Mostostalu, też czeka wiele zmian. Fundusz zamierza połączyć EPG z firmą Energop z Sochaczewa. Rozważa też wprowadzenie grupy na parkiet. Trójmiejska spółka może wkrótce zyskać na atrakcyjności. Wspólnie z kontrolowanymi przez fundusz stoczniami Nauta i Crist stara się o kontrakt na przebudowę platformy Petrobaltic, która będzie wykorzystywana na morskich koncesjach Lotosu. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w najbliższych dniach.

— Liczymy na ten kontrakt, bo całkowicie zmieni on rynkową pozycję EPG. Dotychczas spółka, podobnie jak wiele polskich firm, była jednym z podwykonawców norweskich kontrahentów. Teraz może być wykonawcą pracującym bezpośrednio dla podmiotu realizującego prace wydobywcze — mówi Piotr Słupski. Kontrakt i giełda uwiarygodnią EPG, umożliwiając spółce startowanie w przetargach nie jako dostawca czy kooperant, ale główny wykonawca. Mars chce wyekspediować na giełdę nie tylko EPG. W listopadzie przed stawi plan upublicznienia należących do niego nieruchomości, m.in. Centrum Bankowo- Finansowego, gmachu, który w czasach PRL był siedzibą KC PZPR, a kilka lat temu — Giełdy Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane