Marvena z Nikozji ma 5 proc. Łap

ET
opublikowano: 08-01-2010, 09:07

Już trzech akcjonariuszy w ZNTK przekroczyło 5-procentowy próg akcji. Kto jeszcze przed walnym?

Marvena Holdings Limited z Nikozji na Cyprze powiadomiła zarząd ZNTK Łapy w upadłości, że posiada 5,02 proc. akcji spółki. To trzeci akcjonariusz, który przekroczył próg 5 proc. Kapea Kańczuga ma 11,81 proc. akcji zakładów, a Janusz Ryżkowski - 5,34 proc.
Nie wiadomo, kim jest nowy akcjonariusz. Gracze giełdowi spekulują na forach internetowych, że być może ujawnił się inwestor, którego wejście do spółki zapowiadał zarząd ZNTK.
21 stycznia odbędzie się walne w Łapach, które ma zdecydować o dokapitalizowaniu kolejowych zakładów. Dwa dni wcześniej syndyk spółki, która znajduje się w upadłości likwidacyjnej, przystąpi do licytacji majątku ZNTK. Zarząd zapowiedział niedawno, że będzie zabiegał o zamianę upadłości likwidacyjnej na układową. We wtorek napisaliśmy na łamach "PB", że żaden wniosek w tej sprawie do sądu upadłościowego jeszcze nie wpłynął. Agata Ciok, prezes ZNTK Łapy, zapewniła jednak w "Kurierze Porannym" (w środowym wydaniu), że "zarząd wypełni zobowiązanie zmiany upadłości likwidacyjnej na układową. I tak też się stanie. Wniosek na pewno zostanie złożony".
Zarząd Łap informował, że "podjął rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi i część wyraziła nie tylko chęć skierowania do spółki zleceń naprawy oraz budowy wagonowej, a także wolę zaangażowania kapitałowgo".
Wczoraj zapytaliśmy trzech największych przewoźników kolejowych w kraju, czy gdyby Łapy reaktywowały działalność, wysłaliby do zakładów tabor do napraw okresowych, w czym specjalizuje się spółka. PKP Cargo w tym roku w ogóle nie będzie zlecało remontów na zewnątrz. DB Schenker Rail Polska raczej nie bierze pod uwagę takiej możliwości. CTL Logistisc również nie ma takich planów, niemniej kierując się zasadą wybierania najkorzystniejszej oferty, nie wyklucza żadnej ewentualności.
Kurs akcji ZNTK Łapy skoczył wczoraj o 15,17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane