Maspex znowu kupuje za granicą

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 2005-12-23 00:00

Wadowicka firma tym razem trafiła do Bułgarii, gdzie kupiła firmę Queens, trzeciego producenta soków i napojów.

Głośno zrobiło się ostatnio wokół grupy Maspex Wadowice po tym, jak w prasie pojawiły się spekulacje na temat możliwego połączenia z giełdowym Hoopem. Tymczasem okazuje się, że Maspex rzeczywiście zdecydował się na kolejne przejęcie, ale nie w Polsce.

— Maspex kupił 100 proc. akcji firmy Queens, trzeciego producenta soków, nektarów i napojów w Bułgarii — informuje Dorota Liszka, rzeczniczka grupy.

To już szósta zagraniczna akwizycja Maspeksu. Dzięki transakcji polska firma stała się właścicielem zakładu produkcyjnego, marki oraz 15 proc. udziałów w bułgarskim rynku soków, nektarów i napojów. Przejęcie spółki Queens umocni pozycję Maspeksu na rynku soków, nektarów i napojów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej wadowicka grupa przejęła wiodących producentów soków i napojów w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jest też zdecydowanym numerem jeden w Polsce z udziałami przekraczającymi 30 proc. (marki Tymbark i Kubuś).

Maspex zdecydował się na zakup Queens ze względu na duży potencjał bułgarskiego rynku.

— Rynek soków w Bułgarii przez ostatnie 4 lata rósł o 6-7 proc. i nadal powinien się zwiększać. Obecnie ich spożycie na osobę wynosi około 10 l, podczas gdy w Niemczech 44 l, a w Polsce 20 l — dodaje Dorota Liszka.

Maspex działa na bułgarskim rynku od wielu lat. Ma tam silną pozycję na rynku napojów rozpuszczalnych (czekolada i cappuccino, śmietanki do kawy i herbatki rozpuszczalne).