Mastercard pokazał kartę weryfikowaną odciskiem palca

aktualizacja: 20-04-2017, 15:05

Nowa biometryczna karta płatnicza Mastercard jest wyposażona w mikroprocesor i technologię skanowania i rozpoznawania linii papilarnych. Pierwsze testy przeprowadzono w Republice Południowej Afryki.

Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo – to czynniki, które zdaniem przedstawicieli Mastercard przemawiają za potrzebą wprowadzenia na rynek biometrycznych kart płatniczych. Proponowane przez firmę rozwiązanie wykorzystuje technologię skanowania linii papilarnych, stosowaną już w płatnościach mobilnych. Kartę obsługiwać mają wszystkie terminale działające w standardzie EMV. 

Ajay Bhalla, prezes Mastercard ds. zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa zaznacza, że odcisk palca stanowi element potwierdzający tożsamość, który nie może zostać zduplikowany, co zwiększa bezpieczeństwo dokonywania płatności.

Użytkownik karty nowego typu będzie musiał zarejestrować ją w swoim banku. Wówczas w procesorze karty zapisany zostanie cyfrowy wzorzec odcisku jego palca. Płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym, klient zostanie poproszony o włożenie karty do terminala, a także o przyłożenie palca do umieszczonego na niej czytnika linii papilarnych. Transakcja zostanie zautoryzowana, jeśli odcisk palca będą się zgadzać z zapisanym wzorcem. 

Rozwiązanie testowane było w Republice Południowej Afryki. Przeprowadzono tam dwa programy pilotażowe – pierwszy w sieci supermarketów Pick n Pay, kolejny w Absa Bank, spółce należącej do Barclays Africa. Niebawem Mastercard przetestuje biometryczną kartę również w Europie oraz w regionie Azji i Pacyfiku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Mastercard pokazał kartę weryfikowaną odciskiem palca