Mastercard pozwany o 14 mld GBP

opublikowano: 09-09-2016, 14:48

Mastercard został pozwany w Wielkiej Brytanii za spowodowanie 14 mld GBP (19 mld USD) strat polegające na naliczaniu nadmiernych opłat za płatności kartami, donosi Reuters.

Pozew zawierający 600 stron dokumentów złożył były rzecznik usług finansowych. Mastercard miał stosować inkryminowane praktyki w latach 1992-2008. Spółka odrzuca zarzuty.  

MasterCard
MasterCard
Reuters/Forum

Pozew jest reakcją na decyzję unijnego regulatora antytrustowego, który postanowił w 2014 roku, że opłaty naliczane sklepom w Unii Europejskiej przez Mastercard za transakcje międzynarodowe były zawyżane.

Firma prawnicza Quinn Emanuel twierdzi, że sprawa przeciwko Mastercard jest największym tego typu postępowaniem w historii Wielkiej Brytanii. Każdy mieszkaniec kraju, który korzystał z karty kredytowej, gotówki lub czeków i miał więcej niż 16 lat w okresie objętym sprawą automatycznie jest stroną powództwa. Jeśli sąd zdecyduje o przyznaniu 14 mld GBP odszkodowania od amerykańskiej spółki, kwota ta zostanie równo podzielona wśród wszystkich uprawnionych, co oznacza ponad 300 GBP na osobę.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane