Matka Polka nigdy nie ma wakacji

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Pracodawco, pomóż kobiecie, a wesprzesz siebie w problemach personalnych.

Aktywizacja zawodowa i wyjście naprzeciw oczekiwaniom kobiet to skuteczny sposób na niedobory kadrowe. Jak to stwierdzenie przełożyć na język konkretów? Odpowiedź przynosi badanie „Workforce View in Europe 2018” firmy ADP, według którego ze stresem w pracy mierzy się niemal co trzecia Polka. Prawie co dziesiąta uważa potrzeby rodziny za przeszkodę w karierze. Co piąta przy wyborze pracodawcy w większym stopniu niż mężczyźni kieruje się możliwością godzenia spraw służbowych i prywatnych.

— Ułatwieniem dla kobiet mających dzieci w wieku szkolnym jest praca zdalna lub elastyczne godziny pracy. Takie rozwiązania zwiększą zaangażowanie pań, a zmniejsza ich stres — twierdzi Anna Barbachowska, partner HR w ADP Polska.

Do myślenia dają analizy Komisji Europejskiej: pracujący Polak na te ważne, a nieodpłatne czynności poświęca średnio dziewięć godzin tygodniowo, pracująca Polka — aż 22 godziny. Dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zwraca uwagę, że różnorodność życiowych ról może wywołać w człowieku wewnętrzny konflikt, który będzie objawiał się w trudnych reakcjach — jak przygnębienie, złość, obwinianie siebie i innych. Na te przeżycia narażone są zwłaszcza perfekcjonistki. Niektóre w nocy zabierają się za przyniesioną do domu pracę. Grozi to kłopotami ze snem.

— Warto rozważyć pomoc innych domowników lub partnera. W razie narastających uczuć niemocy bądź sygnałów depresji skorzystajmy z porady psychologa lub psychiatry — radzi dr Sławomir Murawiec.

Zmiana stosunku do pracujących Polek to kwestia sprawiedliwości. W książce „Jak kobiety podejmują decyzje” Therese Huston pisze, że społeczeństwo surowiej ocenia zestresowane panie. Przypomina eksperyment, w którym pokazywano uczestnikom męskie i kobiece zdjęcia wyrażające smutek i gniew. Następnie pytano ich, czy osoba na fotografii raczej „przesadnie ulega emocjom” niż zwyczajnie „ma zły dzień”. Co do kobiet – badani lekceważyli okoliczności zewnętrzne mogące zepsuć nastrój, a skupiali się na osobowości. Z mężczyznami obchodzono się łagodniej. Co równie ciekawe, niesprawiedliwe, podwójne standardy stosowały również kobiety. Babska solidarność zawiodła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy