Mazowiecka koperta coraz chudsza

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Region przykręcił kurek z dotacjami dla firm. Duże cięcia nie obejmą tylko eksporterów

Nie mamy dobrych wieści dla przedsiębiorców z Mazowsza. W przyszłorocznym harmonogramie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) mają oni znacznie mniej szans na dotacje. W 2019 r. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) postawiła na przedstawicieli biznesu, którzy chcą rozwijać skrzydła poza Polską. Na działanie 3.2 („Internacjonalizacja MŚP”) przeznaczyła ok. 26 mln zł.

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania
Programów Unijnych, nie wyklucza korekty przyszłorocznego harmonogramu RPO WM i
dodania kolejnych konkursów dotacyjnych dla firm.
Zobacz więcej

JEST SZANSA NA WIĘCEJ:

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, nie wyklucza korekty przyszłorocznego harmonogramu RPO WM i dodania kolejnych konkursów dotacyjnych dla firm. Fot. Marek Wiśniewski

— MJWPU zaplanowała też nabory dotacyjne dotyczące rozwoju rynku pracy, edukacji i walki z ubóstwem. Budżety tych konkursów nie są duże, bo oscylują w granicach kilku milionów złotych — podkreśla Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwabiznesowego i zarządzania innowacjami Crido.

Paleta możliwości

Choć przyszły rok nie wygląda już tak dobrze pod względem wsparcia dla mazowieckich przedsiębiorców, jak ubiegły, to nie powinni oni załamywać rąk. Mogą stanąć w szranki o dotacje, które są dostępne jeszcze w tym roku lub zostaną uruchomione pod koniec grudnia. A jest w czym przebierać.

Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU, podkreśla, że do 9 stycznia przedsiębiorcy mogą powalczyć o bony — w wysokości do 110 tys. zł — na specjalistyczne doradztwo. Jak wyjaśnia, wsparcie obejmie m.in. usługi laboratoryjne, pomiarowe, diagnostyczne, certyfikacyjne, testowanie produktów i technologii. W puli działania 3.1 („Poprawa rozwoju MŚP na Mazowszu”) jest 8,6 mln zł. Natomiast do 7 lutego trwa nabór z grantami dla firm, które chcą realizować badania wykraczające poza inteligentne specjalizacje województwa — czyli wysoką jakość życia, bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania i nowoczesne usługi dla biznesu.

Natomiast wsparcie projektów związanych z procesem eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych jest zarezerwowane w działaniu 1.2. Budżet konkursu to 5,5 mln zł. Mariusz Frankowski liczy, że przedsiębiorcy wypracują rozwiązania, które będą miały szansę na rynkowy sukces i staną się wyróżnikiem mazowieckiej gospodarki. Strumień unijnego dofinansowania popłynie nie tylko do firm, lecz także do powiązań kooperacyjnych. Granty sfinansują projekty obejmujące fazę badań przemysłowych i prac rozwojowych. Przedsięwzięcia, w których nie przewidziano wspomnianych prac, nie dostaną wsparcia.

Nowe produkty i usługi

Dyrektor MJWPU zapowiada uruchomienie kolejnych konkursów pod koniec grudnia. Dotacje z działania 3.3 („Innowacje w MŚP”) pomogą firmom wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi opracowane w wyniku badań. Każdy przedsiębiorca ma szansę na wsparcie w wysokości od 400 tys. do 1 mln zł. Granty sfinansują zmiany w procesach produkcyjnych lub sposobie świadczenia usług.

Nabór z budżetem ok. 65 mln zł zakończy się 3 kwietnia. Nowością w tegorocznym RPO WM są dotacje dla małych graczy, którzy mają tzw. status Seal of Excellence. To znak jakości przyznawany przez Komisję Europejską projektom obejmującym przełomowe innowacje. O dofinansowanie z działania 1.2 („Działalność B+R”) przedsiębiorcy z Mazowsza również będą mogli powalczyć już pod koniec grudnia. W puli jest ok. 13 mln zł. Przyznanie tych pieniędzy dla wnioskodawców jest niemal pewne. Ich projekty są przecież wysoce innowacyjne i potwierdzone europejskim certyfikatem. Firmy muszą spełnić jedynie kryteria dostępu i dostosować się do reguł związanych z przyznawaniem pomocy publicznej. Nabór zakończy się 27 marca.

Zagrać w duecie

Mariusz Frankowski zwraca również uwagę na konieczność poprawienia współpracy przedstawicieli biznesu z naukowcami.

— Dlatego inwestujemy pieniądze w projekty badawczo-rozwojowe i nawiązywanie kooperacji przedsiębiorców z badaczami. Dzięki unijnemu wsparciu ponad 300 firm będzie współpracować z ośrodkami badawczymii opracuje nowe lub ulepszone produkty i usługi. Granty pomogą zrealizować projekty m.in. z takich dziedzin, jak fotonika, bezpieczeństwo i medycyna — zaznacza dyrektor MJWPU.

Bogusława Mazurek liczy, że w pierwszym kwartale 2019 r. MJWPU sprawdzi złożone przez przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie, policzy budżety zakończonych konkursów i skoryguje przyszłoroczny harmonogram RPO WM. Potwierdza to Mariusz Frankowski. Przyszłoroczny harmonogram RPO WM określa jako wstępny plan.

— W trakcie roku istnieje możliwość dodawania kolejnych konkursów. Będzie to jednak zależało od rozstrzygnięć wcześniejszych naborów i uwolnienia pieniędzy z tzw. krajowej rezerwy wykonania — tłumaczy dyrektor MJWPU.

Zdaniem Bogusławy Mazurek, przedsiębiorcy powinni spieszyć się z przygotowaniem projektów.

— Obecnie trwające konkursy dotacyjne mogą okazać się już ostatnimi naborami w RPO WM. Tym bardziej, że ubywa grantów dla mazowieckich firm w programie Inteligentny Rozwój. W wielu naborach w ogóle nie mogą brać udziału lub pula pieniędzy dla nich jest ograniczona — zaznacza Bogusława Mazurek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy