Mazowieckie: Tysięczna umowa z Regionalnego Programu Operacyjnego

DI, PAP
09-08-2011, 15:36

Do tej pory wnioskodawcy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego otrzymali ponad 2,1 mld zł - poinformował mazowiecki urząd marszałkowski. We wtorek podpisano tysięczną umowę na dofinansowanie inwestycji z tego programu.

Pieniądze z funduszy unijnych, które Polska ma do wykorzystania w latach 2007-2013, są podzielone na kilka programów centralnych i 16 regionalnych - po jednym dla każdego województwa. Mazowiecki program jest z tych regionalnych największy. W sumie do rozdysponowania w latach 2007-2013 jest 1,8 mld euro (ok. 7,2 mld zł).

Jak poinformował urząd, do tej pory Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła 35 konkursów. W ramach tych konkursów złożono prawie 4,9 tys. wniosków. A 1,2 tys. projektów otrzyma blisko 6 mld zł unijnego dofinansowania.

Największą część z wypłaconych do tej pory środków - prawie 1,53 mld zł - przekazano mazowieckim samorządom na budowę i modernizację infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej i na wsparcie placówek ochrony zdrowia oraz rozbudowę bazy edukacyjnej i kulturalnej Mazowsza. Ponad 500 mln zł trafiło do przedsiębiorstw na sfinansowanie zakupu środków trwałych, wdrożenie nowych technologii i informatyzację firm. Kolejne 50 mln zł wypłacono fundacjom, stowarzyszeniom, kościołom i związkom wyznaniowym.

Jak poinformował urząd, dzięki tym środkom na Mazowszu zmodernizowanych ma zostać 725 km dróg, 38 tys. m kw. szpitali, przychodni i innych obiektów ochrony zdrowia. Ponadto blisko 61 tys. osób zyska dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ponad 52 tys. uczniów korzystać będzie z nowoczesnej infrastruktury sportowej, a pół tysiąca mazowieckich przedsiębiorców otrzyma środki na inwestycje. Do końca roku beneficjentom ma być przekazane co najmniej 1,5 mld zł.

Tysięczna umowa dotyczy utworzenia w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania. Zakład będzie odpowiadał za szybkie diagnozowanie i leczenie chorób układu oddechowego oraz prowadzenie badań nad poszukiwaniem nowych leków przeciwgruźliczych. Wartość projektu, to ponad 3,9 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 3,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Mazowieckie: Tysięczna umowa z Regionalnego Programu Operacyjnego