Mazowsze: 54 mln EUR na innowacje i TIK

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Instrumenty zwrotne pomogą maluchom z regionu zdobyć preferencyjne pożyczki na nowatorskie projekty.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowy z trzema pośrednikami finansowymi, dzięki którym do małych i średnich graczy z Mazowsza popłynie strumień finansowania zwrotnego. Preferencyjnych pożyczek będą udzielać: Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Jeszcze w kwietniu do grona tych instytucji dołączy dwóch pośredników.

— Celem inicjatywy Jeremie jest umożliwianie rozwoju mikro-i małym firmom, w tym start-upom. Na Mazowszu działa ponad 800 tys. podmiotów gospodarczych, dlatego musimy oferować im mechanizmy wsparcia — podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

W poprzedniej unijnej siedmiolatce z finansowania zwrotnego w ramach inicjatywy Jeremie skorzystało 1555 mazowieckich przedsiębiorców. Na łatwo dostępne pożyczki przeznaczono wówczas ponad 25 mln EUR. Teraz w puli są aż 54 mln EUR. Przedstawiciele mazowieckiego biznesu mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 10 tys. zł do 250 tys. zł. Dostaną korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie i długą karencję w spłacie kapitału. Ponadto będą zwolnieni z opłat i prowizji.

— Pośrednik finansowy adekwatnie do przedmiotu finansowania ustali najprostsze zabezpieczenie, indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy. Mogą to być poręczenia, weksle lub gwarancje. Wsparcie jest skierowane do firm, które miałyby problem z jego otrzymaniem w banku komercyjnym — wyjaśnia Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pożyczki m.in. na innowacyjne projekty, wprowadzanie produktów na rynek i inwestycje w technologie informatyczno-komunikacyjne (TIK). Pula instrumentów zwrotnych przeznaczona dla firm z całej Polski wynosi już ponad 300 mln zł. Do końca roku ma się zwiększyć do 900 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mazowsze: 54 mln EUR na innowacje i TIK