Mazowsze bez zwrotu z MF

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Sąd oddalił skargę urzędu marszałkowskiego w Warszawie (UMWM) w sprawie nadpłaty janosikowego.

W sierpniowym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie opowiedział się po stronie Ministerstwa Finansów. To oznacza kolejną przegraną marszałka Mazowsza Adama Struzika w wieloletniej walce o zmniejszenie kwoty janosikowego. Dziś samorząd regionu z tytułu podatku od bogactwa, czyli tzw. subwencji równoważącej i regionalnej, wpłaca co roku do budżetu centralnego ok. 376 mln zł.

PODATEK BOGATYCH: - Nie będziemy więcej płacić – wielokrotnie mówił na temat janosikowego Adam Struzik, marszałek Mazowsza.
Zobacz więcej

PODATEK BOGATYCH: - Nie będziemy więcej płacić – wielokrotnie mówił na temat janosikowego Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Fot. Marek Wiśniewski

— Wyrok z 9 sierpnia tego roku dotyczył odmowy [przez Ministerstwo Finansów — przyp.] stwierdzenia nadpłaty w uiszczaniu tzw. janosikowego za marzec 2014 r. w kwocie 1,79 mln zł. WSA w Warszawie oddalił skargę województwa na decyzję MF, odmawiającą stwierdzenia nadpłaty. W tej sprawie został złożony wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku — informuje Biuro Prasowe UMWM. Na razie wyrok nie jest prawomocny. Samorządowcy nie składają broni. — Po otrzymaniu uzasadnienia zostanie dokonana analiza co do ewentualnego wniesienia skargi kasacyjnej. Wyrok nie jest prawomocny — dodają urzędnicy, zaznaczając, że sprawa nie ma bezpośredniego wpływu na stan finansów województwa. © Ⓟ

160,4 mln zł Tyle, według szacunków resortu finansów za pierwsze dwa kwartały tego roku, wpłynęło do budżetu Mazowsza z tytułu podatków PIT. To ponad dwa razy w więcej niż w woj. wielkopolskim — kolejnym na liście najbogatszych województw (68,1 mln zł). Przez wysokie dochody podatkowe w przeliczeniu na mieszkańca Mazowsze jest jedynym regionem, który nie otrzymuje od ministerstwa żadnych subwencji, poza oświatową (na szkoły).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy