Mazowsze: granty na bieżące wydatki

opublikowano: 14-10-2020, 22:00

O dotacje obrotowe mogą starać się przedsiębiorcy m.in. z branż transportowej, gastronomicznej i reklamowej.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) po raz drugi rozdzieli wsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza, którzy mają trudności w prowadzeniu biznesu z powodu pandemii. Tym razem o dofinansowanie unijne mogą ubiegać się mikro i małe firmy z branż transportowej, gastronomicznej, reklamowej, fotograficznej, artystycznej, sportowej, rozrywkowej i drukarskiej. Stawką w konkursie dla jednoosobowych przedsiębiorstw jest dotacja w wysokości co najmniej 23,5 tys. zł. W przypadku małych przedsiębiorstw będzie to nawet 164,7 tys. zł. W puli jest 44,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Wnioski o dotacjeobrotowe przedsiębiorcy mogą składać do 21 października. Wiesław Raboszuk, wicemarszałek woj. mazowieckiego, zauważa, że w pierwszym naborze dofinansowanie otrzymali wszyscy wnioskodawcy, którzy spełnili wymagane kryteria formalne.

— Wsparliśmy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność turystyczną, hotelarską, gastronomiczną, wystawienniczo-targową i artystyczną. W puli było ok. 67 mln zł. Teraz powiększamy grono beneficjentów o kolejne branże — podkreśla Wiesław Raboszuk.

Dotacje obrotowe popłyną do firm, którym przychody ze sprzedaży spadły łącznie o co najmniej 50 proc. w czerwcu, lipcu i sierpniu tego roku wobec tego samego okresu w ubiegłym roku. Co ważne, na koniec grudnia 2019 r. nie mogły być one w trudnej sytuacji finansowej i zalegać z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Jeżeli wartość pozytywnie ocenionych przez MJWPU wniosków nie przekroczy dostępnej puli, dotacje uzyskają wszyscy przedsiębiorcy spełniający wymogi konkursu. Natomiast w przypadku jej przekroczenia największe szanse na dofinansowanie będą miały firmy, które odnotowały najwyższy spadek przychodów. Ponadto przedstawiciele MJWPU wezmą pod uwagę to, jak długo działa firma i ilu pracowników zatrudnia. Dofinansowanie pomoże przedsiębiorcom pokryć koszty m.in. wynagrodzeń pracowników i zobowiązań handlowych. W grę wchodzi też zakup towarów i zapłata zaległych faktur. MJWPU będzie przekazywać wsparcie w dwóch transzach — 60 proc. w formie zaliczki po podpisaniu umowy i 40 proc. jako refundacja po utrzymaniu przez beneficjenta działalności i zatrudnienia przez trzy miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane