Mazowsze stawia na kreatywność

opublikowano: 06-11-2014, 00:00

W najbliższych latach na pieniądze mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy z branż kreatywnych i zajmujący się innowacjami

Skąd wziąć pieniądze na wsparcie firmy w najbliższych latach? Jakie projekty i branże mają największe szanse na finansowy zastrzyk? Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas V Forum Rozwoju Mazowsza — corocznego święta małej przedsiębiorczości, które oprócz firm przyciągnęło kilkuset przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, uczelni, jednostek naukowych, stowarzyszeń i gmin. Na uczestników forum czekało dużo praktycznej wiedzy — prosto od ekspertów. Można było poznać wiele nowych informacji o zbliżającym się nowym unijnym rozdaniu. Spotkanie pełne debat i prezentacji po raz kolejny zorganizowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

— Na wsparcie przedsiębiorczości pójdzie aż 60 proc. przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego. To ogromna szansa dla mazowieckich firm — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.
Zobacz więcej

PRIORYTETEM FIRMY:

— Na wsparcie przedsiębiorczości pójdzie aż 60 proc. przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego. To ogromna szansa dla mazowieckich firm — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU. Marek Wiśniewski

— Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o dwa poprzednie okresy programowania i ten trzeci, który przed nami, to na pewno większa świadomość zagrożeń i konsekwencji własnych działań. Warto zwrócić uwagę, że teraz dużo większy nacisk Komisja Europejska kładzie na partnerstwo, konsorcja i konieczność współdziałania w realizacji wspólnych projektów — zwraca uwagę Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

W nowej perspektywie na lata 2014-20 Mazowsze na nowy Regionalny Program Operacyjny (RPO) dostanie z Brukseli nieco ponad 2 mld EUR. Wciąż trwają negocjacje dotyczące priorytetów wsparcia. Władze regionu są już po konsultacjach społecznych i dwóch turach negocjacyjnych z KE. Warto pamiętać, że do kwoty mazowieckiego RPO dojdzie też wsparcie w wysokości ok. 1,7 mld EUR z programów krajowych.

60 proc. puli na firmy

Dla porównania — w starej unijnej perspektywie Mazowszu przypadło w sumie 2,7 mld EUR, z czego ponad 1,8 mld EUR z RPO.

— W nowym regionalnym programie ok. 60 proc. puli zostanie przeznaczone na badania, rozwój, innowacyjność i przedsiębiorczość. Pieniądze pójdą także na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Natomiast na infrastrukturę przeznaczone zostanie w tym rozdaniu ok. 20 proc. budżetu — mówi Mariusz Frankowski.

Taki podział funduszy to wyraźny ukłon w stronę przedsiębiorców.

— To będzie z jednej strony wsparcie instytucjonalne na start biznesu, a z drugiej inwestycyjne dla mikro-, małych i średnich firm już istniejących — ono będzie udzielane w różnych formach, albo dotacyjnych, zwrotnych lub form mieszanych. Ale jaka będzie pula pieniędzy na poszczególne obszary — wciąż trudno powiedzieć. Komisja Europejska pewne elementy wciąż nam kwestionuje, próbuje argumentować inaczej, niż my proponujemy. Czasami wraca do tematów, które już wydawały się zamknięte, więc proces jest dosyć dynamiczny — dodaje dyrektor MJWPU.

Nie tylko Warszawa

Region chce pomagać przedsiębiorcom zwłaszcza na początku trudnej biznesowej drogi. Temu mają służyć kolejne inicjatywy w ramach tzw. Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej. Powstało Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Smolnej, niebawem drzwi otworzy przed firmami Centrum Kreatywności na Pradze. Ale wsparcie przedsiębiorczości ma miejsce także w mniejszych miastach regionu. Przykładem jest Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Działa tam centrum usług korporacyjnych, są też strefy inwestycyjne.

— Teraz kończymy kolejną inwestycję — laboratorium centralne. To nasza perełka, jeśli chodzi o tworzenie potencjału rozwojowego parku. Jest to jedno z największych laboratoriów analitycznych w Polsce i jeśli chodzi o chemię — pierwsza dziesiątka w Europie — mówi Michał Luczewski, prezes Płockiego Parku Przemysłowo- Technologicznego.

W Radomiu działa nowa fabryka Łucznika i prężnie rozwija się klaster maszynowy.

— Nasz projekt zakłada budowę parku naukowo-technologicznego w Radomiu na podstawie istniejącej już infrastruktury — w starej siedzibie Łucznika. Teraz koncentrujemy się na tym, co w tym parku powinno się znaleźć. To będzie ciekawa oferta dla osób kreatywnych — mówi Tomasz Tarczyński, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.

W stronę innowacji

Aby jednak mazowieckie firmy stawały się bardziej konkurencyjne, muszą inwestować w B+R i wysokie technologie.

— Polskie firmy bardzo często opierają się na technologiach zapożyczonych, które tak naprawdę są technologiami przestarzałymi. Jeżeli mamy budować własne przewagi konkurencyjne, własne przewagi na rynku międzynarodowym i tworzyć szanse dla rozwoju polskich firm, to nie ma wyjścia — musimy iść w kierunku innowacyjności. Dla niektórych wciąż jest to hasło magiczne, ale już widać, że polskie firmy zaczynają iść w tym kierunku. Potrzebują tylko wsparcia funduszy unijnych i takich instytucji, jak parki naukowo-technologiczne — podkreśla Michał Luczewski.

W nowej perspektywie unijnej Mazowsze będzie też poszukiwać rozwiązań ponadregionalnych.

— Ma temu służyć projekt zbudowania makroregionu Polski centralnej, co zrobimy wspólnie z województwem łódzkim — zapowiedział Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

Na szczegóły porozumienia trzeba będzie jednak poczekać. Kiedy można spodziewać się pierwszych konkursów z pieniędzmi dla firm?

— Jeżeli uda się zawrzeć porozumienie z KE i podpisać Regionalny Program Operacyjny do końca roku, to pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie możliwe są na wiosnę przyszłego roku — mówi Mariusz Frankowski.

Warto pamiętać, że do kwoty mazowieckiego RPO dojdzie też wsparcie w wysokości ok. 1,7 mld EUR z programów krajowych — m.in. z Inteligentnego Rozwoju i Polski Cyfrowej. Patronem medialnym V Forum Rozwoju Mazowsza jest „Puls Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy