mBank powściągliwy w sprawie dywidendy

opublikowano: 07-02-2019, 22:00

Ponad miliard złotych zysku netto i wskaźnik rentowności kapitałów własnych poniżej 10 proc. — to wynik mBanku za ubiegły rok. Przed nim rok wyzwań.

mBank opublikował wstępne wyniki finansowe za 2018 r. Odnotował 1,32 mld zł zysku netto, czyli o 20,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE odzwierciadlający rentowność kapitałów własnych uplasował się na poziomie 9,5 proc. Ambicją dobrze prosperujących banków jest dwucyfrowe ROE.

mBank, kierowany przez Cezarego Stypułkowskiego, ma za sobą
bardzo udany rok. W tym na horyzoncie ma kilka czarnych chmur.
Zobacz więcej

Było dobrze, będzie trudno:

mBank, kierowany przez Cezarego Stypułkowskiego, ma za sobą bardzo udany rok. W tym na horyzoncie ma kilka czarnych chmur. Fot. Marek Wiśniewski

— W Polsce dwucyfrowym ROE pochwalić się mogą takie banki, jak PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, Alior. mBank osiągnął poziom adekwatny do swoich możliwości. 9,5 proc. ROE to przyzwoity wynik. Na podobnym poziomie jest Millennium. Dlaczego wskaźnik jest taki, a nie wyższy? W przeszłości oba banki sprzedawały niskomarżowe aktywa — np. kredyty hipoteczne. Oba starają się jednak zwiększać dystrybucję bardziej rentownych produktów, np. kredytów konsumenckich. Gorzej od tych obu banków pod kątem rentowności kapitałów własnych wypada m.in. BGŻ BNP Paribas — mówi Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego, prezesa mBanku, osiągnięcieponad 10 proc. ROE w bieżącym roku może być trudne, ponieważ polski sektor bankowy jest obciążony 40-procentowym podatkiem, podczas gdy w USA obowiązuje 20 proc., a w Europie 30 proc. Prezes dodaje, że toczą się także prace nad ustawą frankową, która w obecnym kształcie jest nie do zaakceptowania przez bank i szkodliwa dla całego sektora bankowego.

— Prognozowanie tego, jak wpłynie ustawa na działalność banku, aktualnie nie ma sensu. Prace nad nią trwają już bardzo długo. Rozwiązania, jakie proponuje ustawodawca, są nieakceptowalne, natomiast jeśli ustawa zostanie przyjęta w obecnym kształcie, dostosujemy się do wymogówprawnych — mówi prezes mBanku.

Jak zauważa Michał Sobolewski, mBank należy do grona instytucji, które do 2009 r. sprzedawały najwięcej kredytów frankowych. Natomiast obecne rozwiązania pomocowe dla posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty rozważane przez ustawodawcę mogą kosztować bank setki milionów złotych. Cezary Stypułkowski zauważa, że rośnie konkurencyjność na rynku finansowym, a przeregulowanie sektora bankowego w Polsce utrudnia finansowanie innowacji. Funkcjonowanie w takich warunkach będzie coraz trudniejsze. Marcin Mazurek, ekonomista mBanku, dodaje, że nasza gospodarka wyhamuje, a tempo wzrostu PKB spadnie z ponad 5 proc. do 4 proc. Wpłynie to na spadek konsumpcjonizmu, czyli spadek zapotrzebowania na pożyczki gotówkowe. Z drugiej strony przełoży się to na wzrost oszczędności, co może skutkować wzrostem depozytów bankowych. Ostrożne prognozy zarządu mBanku znalazły odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych — w trakcie czwartkowej sesji kurs spółki spadł o 1,59 proc. Pod znakiem zapytania pozostaje wypłata dywidendy za zeszły rok przez mBank.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Musimy być powściągliwi w deklaracjach, ponieważ prowadzimy dialog z nadzorcą. Natomiast biorąc pod uwagę nasze współczynniki kapitałowe jesteśmy w stanie podzielić się zyskiem. Nasza polityka dywidendowa jest niezmienna i zakłada 50-procentową stopę wypłaty dywidendy — mówi prezes. Zdaniem Michała Sobolewskiego bank nie podzieli się zeszłorocznym zyskiem.

— KNF zaostrzyła wymogi kapitałowe umożliwiające wypłatę dywidendy, podwyższając kilka tygodni temu bufor stress-testowy. Biorąc pod uwagę te wytyczne, bank ma zablokowaną wypłatę zysku — twierdzi analityk DM BOŚ.

Łączny współczynnik kapitałowy na koniec 2018 r. wyniósł 20,7 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier I 17,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu