MCB Agricole idzie pod prąd

WIS
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Na GPW dekoniunktura, ale kolejna spółka rolna z Ukrainy próbuje zawojować nasz parkiet.

Zarejestrowana w Austrii spółka MCB Agricole Holding, która kontroluje jedną z największych ukraińskich grup rolnych, opublikowała prospekt emisyjny i rozpoczęła ofertę publiczną w Polsce. Obejmuje ona 3 mln akcji nowej emisji i jest skierowana tylko do inwestorów instytucjonalnych. Firma liczy, że uzyska wpływy brutto wysokości 25-33 mln EUR.

Pieniądze chce wydać na budowę rafinerii olejów roślinnych i zwiększeniedzierżawy gruntów rolnych. MCB Agricole, która koncentruje się na produkcji zbóż, słonecznika i rzepaku, uprawia około 94,2 tys. ha ziemi w 13 regionach Ukrainy i pod względem powierzchni upraw jest jednym z 10 największych ukraińskich przedsiębiorstw rolniczych.

— Ukraina, jeden z największych światowych eksporterów produktów rolnych z rynkiem, który charakteryzuje stabilny popyt wewnętrzny, zapewnia naszej spółce wielkie możliwości rozwoju. Uważamy, że nasze dotychczasowe osiągnięcia, a także strategia rozwoju, zainteresują inwestorów — mówi Eugene Leng, prezes Ukrzernoprom Agro, głównej spółki MCB Agricole Holding. Mimo zawirowań w gospodarce analitycy są optymistami.

— Patrząc na rosnące w ostatnich tygodniach notowania ukraińskiej spółki Kernel o podobnym profilu działania co MCB Agricole, a także biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki poziom cen surowców rolnych na świecie, można się spodziewać, że inwestorzy instytucjonalni zainteresują się ofertą publiczną spółki. W czasach spowolnienia branża rolno- spożywcza może się okazać bezpieczną przystanią — mówi Adam Kaptur, analityk Millennium DM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu