MCI Management wzywa na akcje MCI Capital

WST
opublikowano: 12-06-2018, 19:14
aktualizacja: 12-06-2018, 19:15

Spółka MCI Management, której głównym właścicielem jest Tomasz Czechowicz, wezwała do sprzedaży 19 003 988 akcji MCI Capital. Zaproponowana kwota odkupu to 9,80 zł za akcję. Gdyby nie zapis w warunkach emisji obligacji, w grę wchodzić mogłoby wycofanie spółki z GPW. A tak, po ewentualnym sukcesie wezwania Czechowicz może mieć 99,35 proc. udziałów i spółkę... na giełdzie.

Zapisy na sprzedaż akcji potrwają od 3 lipca do 2 sierpnia, a pośredniczyć będzie Trigon DM.

Tomasz Czechowicz
Zobacz więcej

Tomasz Czechowicz fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu

Na zamknięciu wtorkowej sesji na GPW za jedną akcję MCI Capital płacono 9,00 zł.

MCI Capital jest funduszem technologicznym działającym na zasadach venture capital. Jego największym akcjonariuszem i równocześnie prezesem jest Tomasz Czechowicz, który posiada obecnie łącznie 64,07 proc. kapitału zakładowego spółki. Stoi on także za wzywającym, czyli MCI Management. Fundusz specjalizuje się w procesach transformacji cyfrowej, inwestując w czyste modele internetowe (tzw. pure players), spółki przenoszące model biznesowy z tradycyjnej do cyfrowej gospodarki oraz spółki działające na rynku rozwoju infrastruktury internetowej.Obecny jest w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zachodniej.

Funduszami spółki MCI Capital zarządza notowany na giełdzie Private Equity Managers (PEM).

Wśród ostatnich transakcji warto wspomnieć o że w połowie maja fundusz MCI.TechVentures uczestniczył w transakcji wartej 2,2 mld USD, którą było zbycie udziałów w w firmie iZettle. Zakupił je jeden z potentatów rynku płatności, serwis PayPal. Za sprzedaż pakietu, którym MCI dysponował przez trzy lata dostał 44 mln USD. To trzecia co do wielkości transakcja wyjścia z inwestycji w 20-letniej historii funduszu.

Przed miesiącem MCI, poprzez  fundusz z grupy, MCI.EuroVentures wyszedł też z inwestycji w lifebrain. Sprzedaż wszystkich udziałów w tej spółce z branży medycznej, zasiliła kasę funduszu kwotą 155 mln zł. MCI zadeklarował, że część z pozyskanych środków przeznaczy na kolejne zakupy w tej branży.

Tymczasem w ostatni poniedziałek MCI poinformował o zamknięciu inwestycji w Genomed. Transakcję sprzedaży przeprowadził MCI.CreditVentures 2.0 FIZ. Szacuje się, że sprzedaż przyniosła spółce co najmniej sześciokrotny zwrot z inwestycji. Genomed to firma specjalizująca się w sekwencjonowaniu i syntezie DNA oraz diagnostyce genetycznej

Za sukcesem MCI stoi przede wszystkim charyzmatyczny biznesmen, Tomasz Czechowicz. Ten założyciel, udziałowiec i prezes pierwszego w Polsce funduszu venture capital oraz miłośnik wspinaczek wysokogórskich został sklasyfikowany przez magazyn Wprost na 89 miejscu w rankingu najbogatszych Polaków za rok 2017 z majątkiem szacowanym na 342 mln zł.

 Ostatnie 12-cie miesięcy na giełdzie MCI Capital nie może zaliczyć do specjalnie udanych. W tym okresie spółka notuje ujemną stopę zwrotu, sięgającą -7,22 proc, przy czym dołek cenowy odnotowany 25 kwietnia br. wypadł na poziomie 7,58 zł.

W wywiadzie dla Pulsu Biznesu, z grudnia minionego roku Tomasz Czechowicz mówił, że ogromną uwagę przykłada do tematyki fintechu i postrzega ten obszar za bardzo przyszłościowy i rokujący dobre perspektywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI Management wzywa na akcje MCI Capital