MCI wyszedł z lifebrainu za 155 mln zł

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Fundusz z grupy MCI zamknął inwestycję w medyczną spółkę. Część kwoty ze sprzedaży przeznaczy na kolejne zakupy w tej branży.

Fundusz MCI.EuroVentures zrealizował właśnie sprzedaż wszystkich udziałów w spółce z branży medycznej lifebrain. Kupił je inwestor finansowy — Investindustrial. Całkowita wartość transakcji, na którą złożyły się sprzedaż posiadanych udziałów i zwrot pożyczki, to 36,6 mln EUR. Wraz z dodatkowymi rozliczeniami, które nastąpią w przyszłości, zrealizowana stopa zwrotu z inwestycji wyniesie 22 proc. W wyniku transakcji fundusz zyskał dodatkową płynność i, jak zaznacza Krzysztof Konopiński, partner MCI Capital, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki, chce przeznaczyć ją na bieżącą działalność operacyjną oraz nowe inwestycje. Niewykluczone, że również w obszarze healthcare.

MCI.EuroVentures sprzedał udziały w lifebrainie za 36,6 mln EUR, a zrealizowana stopa zwrotu z inwestycji wyniesie 22 proc. Krzysztof Konopiński, partner MCI Capital, zaznacza, że fundusz szuka już kolejnej medtechowej spółki z podobnym potencjałem.
Zobacz więcej

INWESTYCJA W ZDROWIE:

MCI.EuroVentures sprzedał udziały w lifebrainie za 36,6 mln EUR, a zrealizowana stopa zwrotu z inwestycji wyniesie 22 proc. Krzysztof Konopiński, partner MCI Capital, zaznacza, że fundusz szuka już kolejnej medtechowej spółki z podobnym potencjałem. Fot. ARC

Inwestycje w zdrowie

Lifebrain, którego inwestorem w 2015 r. został Fundusz MCI, jest dostawcą usług diagnostyki laboratoryjnej we Włoszech. Działalność spółki założonej przez prof. Michaela Havela i Bernharda Auera, odpowiedzialnych również za sukces grupy laboratoryjnej FutureLAB, skupia się na diagnostyce z zakresu chemii klinicznej, hematologii, immunochemii, mikrobiologii, biologii molekularnej, cytologii i patologii. Strategia „buy and build” i finansowanie polskiego funduszu oraz innych inwestorów, pozwoliły lifebrainowi w ciągu trzech ostatnich lat przejąć blisko 200 laboratoriów, które wykonują 20 mln testów rocznie, na potrzeby 200 ośrodków zdrowia.

Europejski rynek diagnostyki medycznej jest jednym z najmocniej rozdrobnionych, a 9 największych podmiotów kontroluje zaledwie 16 proc. rynku. Dla porównania, w USA dwóch największych graczy ma 45 proc. rynku. Na Starym Kontynencie to właśnie włoski rynek jest na szarym końcu konsolidacji, aż 90 proc. laboratoriów stanowią małe i średnie jednostki.

— Od początku naszej obecności w spółce, mieliśmy ściśle określony plan jej rozwoju poprzez akwizycje. Lifebrain kupował małe i średnie laboratoria medyczne, centralizował procesy, w tym procesy zakupowe odczynników medycznych i proces wykonywania badań. Dzięki temu szybko zwiększaliśmy skalę działalności, osiągając synergię zarówno na poziomie kosztów bezpośrednich, jak i kosztów operacyjnych — zaznacza Krzysztof Konopiński.

Obecnie lifebrain posiada ponad 200 laboratoriów w 220 lokalizacjach na terenie całych Włoszech, a taka konsolidacja pozwala na znaczne obniżenie kosztów. W średniej wielkości laboratoriach medycznych koszty bezpośrednie (odczynników) potrafią stanowić nawet 40-50 proc. przychodów. Większa skala działalności pozwala zmniejszyć je do poziomu 20-30 proc. przychodów, co wraz ze wzrostem efektywności na poziomie kosztów operacyjnych wyraźnie przekłada się na zwiększenie marży EBITDA. W przypadku lifebrainu, w trakcie inwestycji MCI.EuroVentures, EBITDA wzrosła prawie dziesięciokrotnie, a spółka generuje ponad 100 mln EUR przychodów rocznie.

Medtech poszukiwany

Część z 36,6 mln EUR pozyskanych z transakcji będzie reinwestowane.

— Rynek opieki zdrowotnej i diagnostyki rośnie w Europie w stabilnym tempie 2-4 proc. rocznie, a jego wartość szacowana jest na 26 mld EUR. Sektor ma bardzo dobrą długoterminową perspektywę za względu na demografię i rozwój technologiczny. Sukces lifebrainu jest mocno zbliżony do tego, który osiągnął FutureLAB i szukamy teraz kolejnej spółki, z którą moglibyśmy go powtórzyć — mówi Krzysztof Konopiński.

Jak dodaje partner MCI Capital, fundusz szuka spółek z branży medycznej z pierwiastkiem technologicznym i choć obecnie skupia się na prewencji medycznej, nie wyklucza inwestycji w medtechy zajmujące się leczeniem różnego rodzaju schorzeń. W 2018 r. zarządzający poszukują co najmniej dwóch projektów inwestycyjnych, na które są gotowi przeznaczyć ok. 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu