MCI może skupować własne akcje

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 21-09-2001, 00:00

MCI może skupować własne akcje

MCI zakłada, że w dwa miesiące wyjaśni się sprawa Poland.com. Spółka nie wyklucza też możliwości skupowania własnych akcji.

Giełdowy fundusz venture capital MCI Management przyjmuje, że w ciągu dwóch miesięcy wyjaśni się sprawa Poland.com, portalu, w który zainwestował Elektrim.

— Elektrim jest większościowym udziałowcem, wszystko zależy od jego decyzji — mówi Tomasz Czechowicz, prezes MCI.

Dodaje, że Elektrim musi znaleźć odpowiedź na dwa pytania: czy zamierza inwestować w usługi dostępu do Internetu, i czy wynegocjuje umowę o dzielenie wpływów z TP SA. Koncepcja polega na tym, że TP SA dostarcza linię telefoniczną, zaś Elektrim połączenie z Internetem. Obie spółki dzielą się przychodami.

— Zakładamy każdy scenariusz, włączenie z zamknięciem Poland.com, na co zresztą utworzyliśmy rezerwę 8 mln zł — dodaje Tomasz Czechowicz.

Prezes MCI nie wyklucza, że zarówno spółka, jak i jej główny udziałowiec, Czechowicz Ventures, mogą skupować akcje MCI na giełdzie. Tym bardziej że pojawiła się obecnie podaż ze strony Howella, który chce sprzedać pozostałe około 17 proc. akcji.

— Nie dziwi nas to, Howell ma swoje problemy. Z drugiej strony skupowanie po obecnej cenie, około 1 zł, jest trafną inwestycją, bo fundamentalna wartość portfela daje dziś około 1,3 zł na akcję — mówi Tomasz Czechowicz.

Z naszych informacji wynika, że skupowaniem akcji MCI zainteresowane są też fundusze, które już zainwestowały w spółkę. Chodzi o prostą sztuczkę księgową: jeśli kupiły akcje po 6 zł, to dziś tracą około 5 zł na walorze. Jeśli więc po cenie rynkowej obecnie dokupią tyle, ile wcześniej kupiły, strata zmniejszy się do około 2,5 zł na akcję, a przy wzroście kursu łatwiej uzyskać zysk z inwestycji.

MCI tymczasem zapowiada koncentrację na optymalizacji portfela i zmniejszenie dynamiki nowych inwestycji. Spółka buduje także dział corporate finance, który ma się zająć tworzeniem nowego funduszu. Jego start planowany jest w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI może skupować własne akcje