MCI tu sprzeda, tam kupi i sporo zarobi

Katarzyna Latek
opublikowano: 22-02-2008, 00:00

8-12 nowych inwestycji, sprzedaż 5-10 spółek i być może nawet trzy oferty publiczne — oto plany giełdowego funduszu.

8-12 nowych inwestycji, sprzedaż 5-10 spółek i być może nawet trzy oferty publiczne — oto plany giełdowego funduszu.

W ubiegłym roku zysk netto grupy MCI, giełdowego funduszu, wyniósł 78 mln zł. Są to na razie wstępne dane. W porównaniu z 2006 r. dynamika wyniosłaby więc 208 proc. Wycena dyrektorska aktywów funduszu (czyli oparta na oczekiwanej wartości ich sprzedaży) sięgnęła w ubiegłym roku 530,6 mln zł (prognoza mówiła o 604,1 mln zł), natomiast wycena księgowa to 269,6 mln zł.

W tym roku wynik jednostkowy MCI Management ma wynieść 79,6 mln zł, a skonsolidowany — 78,6 mln zł. Przewidywania te nie zakładają konsolidacji największej spółki portfelowej — ABC Data.

— To prognozy dość ostrożne, co wynika z niepewności co do koniunktury giełdowej — podkreślał prezes Tomasz Czechowicz.

Poproszą o pieniądze

Wycena dyrektorska portfela MCI ma w tym roku podnieść się do 707,5 mln zł. Będzie to zasługa powiększania portfela spółek MCI. W 2008 r. fundusz planuje od 8 do 12 nowych inwestycji. Ich wartość wyniesie około 100 mln zł. MCI może zrealizować tegoroczne plany m.in. dzięki emisji akcji za 50 mln zł. Fundusz planuje też emisję obligacji zamiennych na akcje, także za 50 mln zł.

MCI zamierza w tym roku wyjść z 5 do 10 inwestycji, co przyniesie spółce od 60 do 90 mln zł. Wśród spółek, których udziały MCI może sprzedać, są Bankier.pl, Travelplanet, One2One oraz S4E. Bankier.pl najprawdopodobniej zostanie sprzedany inwes- torowi strategicznemu lub większemu funduszowi private equity.

Spółka planuje też w tym roku od jednej do trzech ofert publicznych.

— To będzie uzależnione od koniunktury. Jeśli okaże się dobra, może być ich więcej — zapowiada Tomasz Czechowicz.

Jedną z ofert publicznych może być emisja ABC Daty. Ostateczna decyzja jednak nie została jeszcze podjęta.

— Czekamy na oferty domów maklerskich. Jednak rozmawiamy też z kilkoma potencjalnymi inwestorami strategicznymi. Ostateczną decyzję podejmiemy, kiedy będziemy już znali różne oferty i wyceny spółki — mówi Anna Hejka, partner zarządzający w MCI.

Hoopla w zawieszeniu

Być może nie będzie w tym roku oferty publicznej innej spółki z portfela funduszu — sklepu internetowego Hoopla.pl. Oferta miała rozpocząć się w marcu.

— Doszliśmy do wniosku, że debiut na rynku podstawowym ma obecnie sens w przypadku dużych spółek. Małe lepiej wprowadzać na New Connect

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane