McKinsey & Co. doradzi PLL LOT

Piotr Lemberg
opublikowano: 20-10-1998, 00:00

McKinsey & Co. doradzi PLL LOT

AS W RĘKAWIE: Mamy szansę na stałe znaleźć się wśród najlepszych. Rozwój stosunków z British Airways zbliża nas też do globalnego aliansu — podkreśla Jan Litwiński, prezes PLL LOT. fot. ARC

McKinsey & Company pokonał trzech konkurentów w przetargu na tzw. wewnętrznego doradcę prywatyzacyjnego dla PLL LOT.

Wybrany przez LOT doradca ma m.in. opracować program restrukturyzacji firmy. Zajmie się również usprawnieniem jej działalności operacyjnej i finansowej. Analizy McKinsey mogą okazać się także przydatne Ministerstwu Skarbu Państwa w opracowaniu strategii prywatyzacji spółki.

Tajemnicza czwórka

Listę firm, które wystartowały w przetargu LOT-u, spółka zamknęła 14 sierpnia 1998 r. Do rywalizacji stanęły 4. LOT nie chce jednak ujawniać ich nazw. Zwycięzca jest amerykańską firmą konsultingową założoną w 1926 r., która ma obecnie oddziały w kilkudziesięciu krajach.

Natomiast głównym doradcą rządu w prywatyzacji LOT jest konsorcjum, w którego skład wchodzą: Business Management & Finance, Dresdner Kleinwort Benson, BRE, Cameron McKenna, Comerzbank AG, PriceWaterhouseCoopers oraz SH&E. Koszty doradztwa dla ministerstwa skarbu pokrywa LOT. Analizy i memorandum informacyjne mają być gotowe do końca 1998 r. Doradca ma zasugerować właścicielowi najlepszy sposób prywatyzacji spółki. Możliwe jest skierowanie oferty do inwestora strategicznego, neutralnego, czy wystosowanie oferty publicznej.

Szanse BA

Najpoważniejszym kandydatem na inwestora w PLL LOT jest British Airways. Potwierdził to podczas ostatniej wizyty w Polsce Bob Ayling, dyrektor generalny BA. Już teraz zacieśnia się współpraca między partnerami. Wstępne porozumienie o współpracy między przewoźnikami uzgodniono w styczniu 1998 r. Niedawno obie linie uruchomiły już trzecie wspólnie obsługiwane połączenie lotnicze: na trasie Kraków-Londyn. W sierpniu LOT i BA uruchomiły wspólne loty na trasach Warszawa-Manchester i Gdańsk-londyńskie lotnisko Gatwick.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Lemberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / McKinsey & Co. doradzi PLL LOT