McKinsey & Co.: rynki finansowe w punkcie zwrotnym

opublikowano: 28-02-2013, 09:49

Jesteśmy w miejscu, gdzie zdecyduje się czy rynki finansowe będą rozwijać się lokalnie, czy globalnie, twierdzą eksperci słynnej firmy konsultingowej.

Globalna gospodarka jest zagrożona „długą i niosącą niepewność pauzą” w rozwoju i ekspansji rynków finansowych, ostrzega McKinsey & Co. Prawie sześć lat od rozpoczęcia kryzysu finansowego nadszedł moment, kiedy zdecyduje się, czy rynki finansowe będą rozwijać się głównie lokalnie, czy ożyje znów przedkryzysowy duch globalizacji. W opublikowanym w czwartek raporcie McKinsey & Co. zwraca uwagę, że transgraniczne przepływy kapitałowe znalazły się 60 proc. poniżej szczytu, a banki z eurolandu zredukowały swoje zagraniczne należności o 3,7 bln USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Pojawiło się zagrożenie, że dalszy niski wzrost globalnych aktywów finansowych może spowolnić ożywienie gospodarcze, utrudniając inwestycje biznesu, posiadanie nieruchomości mieszkaniowych i inwestycje w innowacje i infrastrukturę – głosi raport oparty na badaniu aktywów w 183 państwach.

McKinsey & Co. ostrzega, że jeśli obecny trend będzie kontynuowany, wartość aktywów finansowych w relacji do PKB nie zmieni się, lub nawet spadnie do 2020 roku. Eksperci uważają, że politycy powinni działać w kierunku ukończenia reform regulacyjnych, tworząc mechanizmy ułatwiające kredytowanie tych, którzy mają z tym problem, oraz stabilizując finanse międzynarodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane