ME-2012: W Opolu powstanie baza pobytowa na Euro

PAP
opublikowano: 29-09-2009, 17:32

Opolski Urząd Miasta podpisał umowę na  budowę obiektów sportowych planowanej bazy pobytowej dla drużyny uczestniczącej w piłkarskich mistrzostwach Europy w roku 2012. Kompleks boisk z zapleczem technicznym i socjalnym ma być gotowy do końca 2010 roku.

Kompleks trzech boisk - dwóch z nawierzchnią trawiastą, jednego ze sztuczną - wraz z budynkiem zaplecza technicznego i socjalnego ma powstać na obrzeżach miasta. Równolegle z nim powstanie droga dojazdowa i parking na ok. 100 samochodów. Całość inwestycji to koszt prawie 15 milionów zł. Pieniądze pochodzą z funduszy miejskich i regionalnego programu operacyjnego.

"Ze strony miasta umowa została podpisana, teraz czekamy na zwycięzcę przetargu, żeby złożył na niej swój podpis" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prezydenta Opola, Mirosław Pietrucha.

Przetarg na budowę centrum ogłoszono w maju tego roku. Jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy było możliwe dopiero teraz - po rozstrzygnięciu protestów, jakie składały firmy, które przegrały rywalizację. Ostatecznie centrum wybuduje konsorcjum firm z Krapkowic (opolskie).

Miasto nie planuje budowy hotelu. Aby zapewnić bazę noclegową dla potencjalnych uczestników Euro 2012 magistrat rozmawia z operatorami istniejących w Opolu hoteli. "Mamy wstępne zapewnienia, że gdyby udało się zaprosić do nas którąś z drużyn, to właściciele hoteli rozbudują je do odpowiedniego poziomu" - zaznaczył rzecznik.

Dla pozyskania drużyny - uczestnika finałów Euro 2012 - Opole planuje zastosować pozytywny lobbing swojej kandydatury. "Chcemy wykorzystać kontakty wśród przedsiębiorców w różny sposób związanych z piłką nożną. Naturalny dla nas jest tutaj kierunek holenderski i niemiecki. Dodatkowo jeden z opolskich przedsiębiorców był kiedyś znanym międzynarodowym sędzią piłkarskim (Ryszard Wójcik - PAP). Chcemy to wykorzystać" - zapowiedział Pietrucha.

Innym - oprócz centrum pobytowego - elementem zakładanego przez magistrat podniesienia poziomu bazy sportowej w Opolu jest budowa drugiego boiska z programu Orlik, a także modernizacja stadionu miejskiego - budowa drugiej trybuny oraz zlokalizowanych pod nią zaplecza technicznego i socjalnego.

Zakończenie rozbudowy stadionu - inwestycji za co najmniej 20 milionów zł finansowanej całkowicie z budżetu miasta - zaplanowano do połowy 2011 roku. "Mamy świadomość, że wydarzenia roku 2012 będą się ogniskować wokół piłki nożnej. Chcielibyśmy, aby do tej pory baza sportowa Opola była na przyzwoitym poziomie" - podsumował rzecznik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane