Mediacja szansą dla gospodarki

MAŁGORZATA MISZKIN-WOJCIECHOWSKA dyrektor Mazowieckiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Konfederacji Lewiatan
opublikowano: 19-12-2014, 00:00

Komentarz

KOMENTARZ

Mec. Roman Rewald, prezes Mazowieckiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Konfederacji Lewiatan, stwierdził ostatnio, że mediacje dla rozwiązywania sporów gospodarczych to kwestia racji stanu. Stanowisko to wyraża kwestię, która dotychczas nie pojawiała się w publicystyce dotyczącej rozwiązywania sporów.

Tradycyjny sposób rozwiązywania lub rozstrzygania sporów w drodze postępowań sądowych podraża i spowalnia działalność gospodarczą w Polsce.

To fakt niepodważalny. Można jednak zadać retoryczne pytanie: gdzie ta racja stanu? Konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce mogą kosztować przedsiębiorców rocznie około 40 mld zł — uważa Krzysztof Partyka, radca ministra gospodarki.

To prawie połowa tego, co wydajemy na emerytury i renty, a więcej niż jedna czwarta wolumenu kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim. To koszty, które można zredukować i przeznaczyć na inwestycje.

Według Raportu Doing Business 2015 okres rozstrzygnięcia sporu przed sądem powszechnym wraz z egzekucją orzeczenia sądowego trwa w Polsce 685 dni; dla porównania warto wskazać, że w Niemczech okres ten wynosi 394 dni, w Szwecji 321 dni, w Federacji Rosyjskiej-Moskwa 270 dni, w Finlandii 375 dni, w USA New York City 370 dni, a w Wielkiej Brytanii 437 dni.

Jedynie przedsiębiorcy z Grecji, Słowenii i Włoch z obszaru europejskiego mogą „poszczycić” się dłuższym okresem odzyskiwania swoich należności w drodze postępowania sądowego.

Rzeczywiste działania w celu skrócenia opisanych wyżej terminów podjęło Ministerstwo Gospodarki, powołując sześć centrów w Białymstoku, w Katowicach, Krakowie, Lublinie, w Poznaniu i w Warszawie pod wspólną nazwą Centra Arbitrażu i Mediacji. Celem wszystkich tych centrów będzie faktyczne rozwiązywanie sporów w drodze mediacji poprzez skorzystanie z mediatorów wpisanych na listę danego centrum oraz podejmowanie działań szkoleniowo-popularyzatorskich.

Karkołomne wyzwanie, stojące przed Ministerstwem Gospodarki i centrami, to przekonanie polskich przedsiębiorców do załatwienia sporów w sposób pozasądowy, przed złożeniem sprawy do sądu lub też w trakcie procesu. Jednym z elementów projektu będzie kampania szkoleniowo-promocyjna, która ma uruchomić zmianę mentalności i udowodnić, że postawa oparta na sloganie „sprawiedliwość musi być po mojej stronie” opiera się na błędnym rozumieniu sprawiedliwości i rujnuje kapitał społeczny.

Dziś nie ma wątpliwości, że biznes to współpraca, a przedsiębiorcy w Polsce deklarują chęć załatwiania swoich spraw bez odwracania się od kontrahentów. O programie bezpłatnych szkoleń z zakresu mediacji przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się ze strony www.konfederacjalewiatan.pl/mediacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA MISZKIN-WOJCIECHOWSKA dyrektor Mazowieckiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Konfederacji Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Mediacja szansą dla gospodarki