Mediacja z pracodawcą może zastąpić proces

opublikowano: 20-03-2016, 22:00

Sprawy sądowe dotyczące wypowiadania umów o pracę trwają nawet wiele lat. Lewiatan proponuje alternatywne rozwiązania.

Pracodawcy nie są przeciwni wydłużeniu terminu na odwołanie się pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę. W poselskim projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przewidziano 14 dni, obecnie pracownik ma 7. — W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bądź wygaśnięcia umowy o pracę kodeks przewiduje 14 dni na wniesienie żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Dążenie do ujednolicenia terminów jest zasadne i korzystne dla obu stron, gdyż pozwala na lepsze przygotowanie się do postępowania sądowego — ocenia dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie Lewiatan proponuje rozwiązanie, które według pracodawców może ułatwić i przyspieszyć rozwiązywanie sporów. Postuluje wprowadzenie do kodeksu mediacji. W ocenie konfederacji przy zastosowaniu takiej metody pracownik znajduje się na równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą. Dla pracodawcy jest to efektywne, ze względu na czas i koszty, narzędzie rozwiązywania sporów. W tej relacji pracodawca przestaje być ostatnią instancją, a sąd jedyną drogą uzyskania sprawiedliwości. Lewiatan zwraca uwagę, że sprawy sądowe dotyczące wypowiadania umów o pracę trwają czasami kilka lat, a pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od wypowiedzenia umowy o pracę. Prawne usankcjonowaniemożliwości polubownego rozwiązywania sporów pracowniczych oznaczałoby, że zarówno potencjalny powód, jak i jego pełnomocnik będą zobowiązani do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w pozwie. Jeśli powód nie podejmie takiej próby, to będzie zobligowany do wyjaśnienia przyczyn niepodjęcia próby pozasądowego rozwiązania sporu. Obecnie takie procedury przewidujekodeks postępowania cywilnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane