Medicover inwestuje w kardiologię

  • Alina Treptow
opublikowano: 24-02-2015, 00:00

Sieć medyczna przejmuje warszawską klinikę Allenortu. Jej właściciele nie przechodzą jednak na emeryturę.

Sieć kardiologiczna Allenort podbiła serce kolejnego inwestora branżowego. Po tym jak pod koniec 2014 r. krakowski Scanmed Multimedis zakupił sześć placówek grupy, przyszła kolej na największy ośrodek, w Warszawie.

Marka Allenort pozostaje w rękach Grzegorza Goryszewskiego i będzie pod nią działał nowy fundusz. Sprzedane kliniki kardiologiczne zmienią szyld, ale będą mogły liczyć na wsparcie założyciela, który przejdzie do rady nadzorczej.
Zobacz więcej

PRZYJAZNE ROZSTANIE:

Marka Allenort pozostaje w rękach Grzegorza Goryszewskiego i będzie pod nią działał nowy fundusz. Sprzedane kliniki kardiologiczne zmienią szyld, ale będą mogły liczyć na wsparcie założyciela, który przejdzie do rady nadzorczej. Marek Wiśniewski

— Wczoraj sfinalizowaliśmy transakcję. Właścicielem stołecznej placówki jest już Medicover — informuje Grzegorz Goryszewski, współzałożyciel Allenortu. Sprzedający nie ujawnia kwoty transakcji, a komentarza Medicovera nie udało się nam zdobyć.

Nowy nabytek powiększy przychody wicelidera rynku medycznego o około 20 mln zł w skali roku. Zdaniem Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu, sprzedaż kliniki Skandynawom była naturalnym krokiem.

— Ośrodek jest w końcu częściowo zlokalizowany na terenie szpitala Medicovera. Placówka odzyska więc wydzierżawione powierzchnie, ale już razem z rozwiniętą częścią kardiologiczną — uważa Adam Rozwadowski.

Kardiologia jest ostatnio gorącym tematem na rynku fuzji i przejęć. Oprócz Allenortu inwestora szuka lider rynku AHP (American Heart of Poland) — Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Zdaniem przedstawicieli branży medycznej, choć tłuste lata kardiologia ma za sobą, nadal jest bardzo atrakcyjna.

— Szczególnie że połowa schorzeń jest związana z układem sercowo-naczyniowym. Rynek nadal będzie się rozwijał. Może nie tak szybko, jak jeszcze kilka lat temu, ale patrząc na statystyki demograficzne, spadków z pewnością nie zanotuje — uważa prezes spółki medycznej, chcący zachować anonimowość.

Sprzedaż warszawskiej kliniki Allenortu to dla Grzegorza Goryszewskiego i Marka Szufladowicza, jej lekarzy założycieli, zamknięcie pewnego rozdziału. Zastrzegają jednak, że sprzedaż ostatniej kliniki Allenortu wcale nie oznacza pożegnania z branżą medyczną. Z biznesmenów staną się inwestorami.

— Sprzedaliśmy ostatnią klinikę, możemy więc ruszyć z funduszem Allenort [sprzedanekliniki zmienią szyld — red.], inwestującym w różne przedsięwzięcia medyczne — informuje Grzegorz Goryszewski.

Na celowniku nowego funduszu są m.in. szpitale publiczne, być może w modelu PPP, zarówno ogólne, jak i specjalistyczne oraz prywatne sieci medyczne.

— Chcemy stworzyć wieloprofilową grupę medyczną Allenort, która za kilka lat przyciągnie dużych ubezpieczycieli — mówi Grzegorz Goryszewski. Przy projektach wymagających znacznie większych nakładów fundusz Allenort rozejrzy się za partnerami finansowymi z zasobniejszymi portfelami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu