Czytasz dzięki

Medycyna męska dla przepracowanych

KOMENTARZ PARTNERA, materiał przygotowany przez Medicover
opublikowano: 04-05-2015, 00:00

Pracoholikami są głównie mężczyźni, w tym właściciele firm. Ambitni ludzie ceniący wyzwania.

Pracują ponad normę, odczuwając coraz większą potrzebę pracy, przesiadują w niej dłużej niż inni. Pracoholik oprócz pracy nie widzi innego celu w życiu. Zaniedbuje dla niej dom, rodzinę, kontakty towarzyskie, sport i hobby. Skutkiem tego są: tzw. burn out, czyli syndrom wypalenia, choroby psychosomatyczne, zaburzenia potencji, spadek testosteronu i związany z tym spadek libido, niepokoje wewnętrzne, stany lękowe i depresje. Medycyna męska zajmuje się tymi schorzeniami XXI w.

Ostatnio coraz częściej do lekarzy zgłaszają się mężczyźni z wieloma symptomami psychosomatycznymi.

Ciało, wychodząc spod kontroli psychiki, protestuje przeciwko stresowi różnorakimi symptomami: skokami ciśnienia tętniczego, zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, szumami i brzęczeniem w uszach, problemami z jelitami i żołądkiem, napięciowymi bólami głowy, problemami z oddawaniem moczu. Wskutek stresu mężczyznom spada też poziomom najważniejszego hormonu, jakim jest dla nich testosteron. Następstwami są utrata libido, spadek potencji, odkładanie tłuszczu na brzuchu i brak napędu życiowego.

Współczesny człowiek jest codziennie atakowany informacjami mailowymi, sms-owymi, telefonicznymi, faksowymi. I oczywiście z rozmaitych mediów drukowanych i elektronicznych. Ten natłok informacji też niesie niebezpieczeństwo chorób. Szczególnie podatni są na nie mężczyźni pracujący na wysokich i odpowiedzialnych stanowiskach. Medycyna męska ze szczególną troską stara się nie tylko leczyć choroby, ale także pokazuje sposoby zapobiegania im — przede wszystkim chodzi o zmianę stylu życia.

Jak uzyskać równowagę między praca a odpoczynkiem? Wypośrodkowanie jest bardzo trudne, ale antidotum na pracoholizm jest przede wszystkim zrównoważenie pracy, życia rodzinnego i życia w społeczeństwie, co oznacza choćby kontakty towarzyskie. Nieodzowne jest znalezienie złotego środka (próbowania wszystkiego po trochu), co głosił już Arystoteles. Niezbędny jest także sport, którzy pozwala uzyskać „hormony szczęścia”: oksytocyny, serotoniny i endorfiny. Bardzo ważne jest również właściwe odżywianie — lżejsze jedzenie, częstsze posiłki.

Dzięki nowej gałęzi medycyny, jaką jest medycyna męska, można całkowicie zmienić tryb życia dzięki nowoczesnemu spojrzeniu na równowagę cielesno-psychiczną mężczyzny.

DR N. MED. EWA KEMPISTY-JEZNACH, specjalista medycyny męskiej Klinika Medycyny Wellness Szpital Medicover

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA, materiał przygotowany przez Medicover

Polecane