Megatrendy, które wpłyną na przywództwo

05-03-2012, 00:00

ROZMOWA Z DR. GEORGIEM VIELMETTEREM, DYREKTOREM NA EUROPĘ PRAKTYKI LEADERSHIP & TALENT FIRMY DORADCZEJ HAY GROUP

„Puls Biznesu”: Hay Group zbadał, jak trendy w gospodarce wpływają na przywództwo dzisiaj i wpłyną na nie za 20 lat. Co z tej analizy wynika?

Georg Vielmetter z Hay Group: Nasz raport „Leadership 2030” analizuje sześć trendów przyszłości: globalizację, indywidualizm i wielość systemów wartości, zmiany klimatyczne, zmiany demograficzne, cyfrowy styl życia, integrację technologiczną oraz ich wpływ na przywództwo i firmy. Niewiele badań poświęconych przyszłości przywództwa bierze pod uwagę zmiany zachodzące na świecie. My staramy się mówić o wpływie zmian w globalnym otoczeniu na kształt przywództwa. Np. fakt, że gospodarcza równowaga sił przesuwa się do Azji ma ogromny wpływ na sposób działania firm w Europie.

To znaczy?

Drenaż mózgów, czyli pozyskiwanie najlepszych talentów z Azji do pracy w Europie lub Ameryce Północnej, jest coraz słabszy. Badania Hay Group mówią, że najlepsze indyjskie i chińskie talenty chcą pracować dla miejscowych firm, a nie dla zachodnich. Przez krótki okres firmy w Północnej i Środkowej Europy mogą pozyskiwać talenty z niedomagających południowych krajów europejskich, ale nie jest to tendencja długoterminowa. Dużą zmianą jest przesunięcie gospodarczej równowagi sił do Azji. Europejskie przedsiębiorstwa muszą więc rozwijać więcej własnych talentów, a nie nastawiać się na pozyskiwanie imigrantów.

A jak będą się zmieniali menedżerowie?

Ich sukces zależy od tego, czy działają etycznie i czy są intelektualnie ciekawi i otwarci.

Wobec przyspieszenia tempa globalizacji świat biznesu będzie się charakteryzował coraz większym zróżnicowaniem zespołów i osłabieniem więzów lojalności łączących firmy i pracowników. Pokolenie dzisiejszych liderów i następne muszą nabrać biegłości w myśleniu koncepcyjnym i strategicznym, cechować się głęboką rzetelnością i otwartością umysłu oraz szukać nowych sposobów na pobudzanie lojalności pracowników. Przywódcy powinni się też wykazać elastycznością oraz większą mobilnością i wrażliwościąna odmienność kulturową. Menedżerowie będą musieli się wyrzec swojej władzy na rzecz współpracy wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach może to oznaczać porzucenie wielu zwyczajów, które dawniej prowadziły na szczyt firmy. Ponadto przywódcy będą musieli umieć pogodzić rolę szefa i mediatora, dając pracownikom większą swobodę działania i autonomię w bardziej płaskich strukturach organizacyjnych, a jednocześnie sprawić, by trzymali się wyznaczonych zadań. [DCZ]

Konferencja

Dr Georg Vielmetter będzie gościem konferencji „Przywództwo przyszłości: lider czy dyktator?”, która odbędzie się 29 marca w Hyatt Regency przy ul. Belwederskiej 23 w Warszawie. Na specjalne zaproszenie Hay Group Polska na konferencję przyjedzie Daniel Goleman, światowej sławy amerykański psycholog, autor bestselleru „Inteligencja emocjonalna”. O przywództwie będą też mówili Jacek Santorski, prof. Witold Orłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Megatrendy, które wpłyną na przywództwo