Melex potrzebuje przestrzeni

opublikowano: 25-02-2015, 00:00

Producent pojazdów elektrycznych wyda w mieleckiej strefie 7,5 mln zł i zwiększy moce nawet o 20 proc.

Pierwszy polski pojazd elektryczny powstał w WSK Mielec w 1971 r. Firmie, która działa w wynajmowanej hali na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark w Mielcu, zaczyna brakować miejsca. — Do końca 2017 r. powstanie hala produkcyjna o powierzchni 3,5 tys. mkw. za 6,5 mln zł, a ponad 1 mln zł przeznaczymy na zakup maszyn — zapowiada Dariusz Gujda, członek zarządu i dyrektor finansowy Meleksu.

Miejsce, moce i etaty

Dzięki inwestycji moce zakładu wzrosną o 15-20 proc. Ruszy też produkcja nowego modelu — 4xx (obecnie prototyp) oraz N.Car, czyli serii uruchomionej w 2010 r. 4xx ma pomóc w odbiciu rynku pojazdów golfowych.

Obecnie Melex sprzedaje głównie pojazdy bagażowe i turystyczne. Spółka ma 103 pracowników. W zezwoleniu na działalność w strefie zobowiązała się utrzymać zatrudnienie na tym poziomie i utworzyć co najmniej 10 miejsc pracy. — Spodziewamy się, że będzie to 130 osób — dodaje Dariusz Gujda.

Melex produkuje blisko 1 tys. pojazdów rocznie. Przez 10 lat, czyli od przejęcia spółki przez rodzinę Tyszkiewiczów — przychody urosły z 18 do 28 mln zł w ubiegłym roku.

— W tym przewidujemy przynajmniej 30 mln zł — zapowiada Dariusz Gujda. W Polsce spółka sprzedaje 30 proc. produkcji.

— Krajowy rynek rośnie. Coraz więcej firm przekonuje się do ekologicznego i taniego środka transportu. Za 5 zł można przejechać meleksem 100 km — mówi Dariusz Gujda.

Kolejka firm

To pierwsza w tym roku firma, która wchodzi do mieleckiej strefy. — Drugie zezwolenie odebrał Elmat, producent kabli światłowodowych spod Rzeszowa. Firma rozbuduje fabrykę. Zainwestuje 20 mln zł i zatrudni 15 pracowników — mówi Krzysztof Ślęzak, szef Europarku. Zapowiada kolejne zezwolenia.

— Ogłosiliśmy osiem procedur dotyczących wydania zezwolenia. W większości chodzi o reinwestycje. Rozszerzymy też strefę pod nowe projekty — zapowiada Krzysztof Ślęzak. Pod koniec ubiegłego roku rząd powiększył strefę o 110 ha. Resort gospodarki szacuje, że dzięki temu powstanie 5,7 tys. miejsc pracy, a firmy zainwestują 1,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane