Meller: Polska chce dobrych stosunków z Niemcami i Francją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 11:16

Szef MSZ Stefan Meller w swoim środowym wystąpieniu w Sejmie mówił o dobrych stosunkach Polski z Niemcami. Zaznaczył też, że jesteśmy otwarci na ścisłą współpracę ze wszystkimi krajami zachodnimi, w tym z Wielką Brytanią, Hiszpanią i Włochami.

Szef MSZ Stefan Meller w swoim środowym wystąpieniu w Sejmie mówił o dobrych stosunkach Polski z Niemcami. Zaznaczył też, że jesteśmy otwarci na ścisłą współpracę ze wszystkimi krajami zachodnimi, w tym z Wielką Brytanią, Hiszpanią i Włochami.

Jak powiedział Meller, ze strony Niemiec płyną do Polski życzliwe sygnały. Zapowiedział pogłębianie przyjacielskiego charakteru relacji zarówno w stosunkach między władzami Polski i Niemiec, jak i w relacjach obywateli obu krajów. "Mamy za sobą dużą historię i wspólnie walczyć musimy o dobrą przyszłość" - podkreślił.

"Francja nadal wywołuje u Polaków odruch sympatii, u mnie na pewno" - powiedział Meller. Jak podkreślił, stanowi to znakomitą podstawę do rozwijania stosunków dwustronnych, tym bardziej, że ze strony francuskiej płyną w tej mierze zachęcające sygnały.

Jak dodał, dobrze rozwijające się stosunki z Niemcami i Francją znajdują przełożenie na współprace trójstronną w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Meller podkreślił, że Polska jest otwarta na ścisłą współpracę ze wszystkimi państwami zachodnimi. Wymienił zwłaszcza Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy. Ale - jak zastrzegł - wymienić by trzeba wszystkie.

Meller zaznaczył, że współpraca na linii wschód-zachód powinna być uzupełniana wzdłuż osi północ-południe. Jego zdaniem, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej nadal może stanowić dobrą platformę działania na forum UE, czy politykę wschodnią. Jego zdaniem, skuteczność tej współpracy będzie większa, jeśli zdoła się do niej przyciągnąć kraje skandynawskie, czy bałtyckie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane