MEN znów kasuje przetarg

MZL
opublikowano: 12-02-2007, 00:00

Urzędnicy resortu edukacji nie dostaną nowych komputerów. Po serii zmian specyfikacji nikt nie złożył prawidłowej oferty.

Urzędnicy resortu edukacji nie dostaną nowych komputerów. Po serii zmian specyfikacji nikt nie złożył prawidłowej oferty.

Kolejny przetarg — kolejna porażka. Prosty, wydawałoby się, konkurs na dostawę sprzętu komputerowego dla urzędników Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) poległ po obfitującym w wydarzenia postępowaniu. Urząd zamawiał 75 komputerów, serwery, notebooki, monitory, urządzenia wielofunkcyjne. Specyfikacja była kilkakrotnie zmieniana, m.in. z powodu łamania zasad równej konkurencji. Część warunków była dyskusyjna. Oferenci np. informowali urzędników, że nie ma na rynku testów czy sprzętu, który odpowiada wymaganiom. Resort unieważnił postępowanie z powodu braku prawidłowo złożonych ofert.

To mały przetarg i pewnie można byłoby o nim zapomnieć, gdyby nie fakt, że to kolejne postępowanie przetargowe w resorcie, które kończy się porażką. Od wakacji 2006 r. resortowi nie udało się rozstrzygnąć skutecznie żadnego poważnego postępowania, przetargi się ślimaczą, są unieważniane albo urzędnicy o nich zapominają. Tymczasem resort ma wciąż do dyspozycji ogromne pieniądze unijne i budżetowe na zakup pracowni komputerowych dla szkół czy pomocy dydaktycznych dla uczniów, w tym dla uczniów specjalnej troski. Jeśli urzędnicy nie przyspieszą z przetargami, pieniądze mogą przepaść.

Resort edukacji w ramach projektów współfinansowanych z funduszy unijnych miał do wydania na lata 2004-06 2,9 mld zł. Do czerwca 2006 r. z tej puli wypłynęło zaledwie 700 mln zł. Wszystkie pieniądze muszą być rozliczone do 2008 r., ale część powinna zostać zakontraktowana znacznie wcześniej. Przykładowo w obecnie trwającym przetargu na dostawę komputerów dla szkół za ponad 200 mln zł kontrakty powinny zostać zrealizowane do końca czerwca 2007 r. Oferenci — wcześniej ostro krytykujący opieszałość urzędników — teraz patrzą na przetargi w MEN bardziej optymistycznie.

— Coś się chyba ruszyło. Postępowania idą sprawniej — mówi przedstawiciel jednej z firm.

Ostatnio poinformowano o wyborze ofert w przetargach na audyt i dostawę komputerów Macintosh. Umowy powinny być wkrótce podpisane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane