Menedżer na dziewięć sposobów

Miro Konkel
opublikowano: 30-03-2011, 07:50

Ósemce grozi autorytarny styl zarządzania, a szóstka boi się własnego cienia, więc może stracić stanowisko.

Zobacz więcej

Wyróżniamy 9 typów przywództwa.

Greckie słowo „ennea” oznacza „dziewięć”. Stąd enneacoaching, wyróżniający dziewięć typów przywództwa. Naukowa metoda ma ułatwiać tworzenie indywidualnych programów rozwoju menedżerów.

— Enneacoaching to zespół narzędzi pomocnych w skutecznej komunikacji, budowaniu zespołu, a także kreowaniu przywództwa — mówi Tomasz Curlej, trener i zwolennik tej metody.

O tym, do którego z dziewięciu typów menedżerów należymy, decydują nasze indywidualne cechy.

— Warto je poznać, bo skutecznym liderem jest tylko ten, kogo cechuje samoświadomość — przekonuje Tomasz Curlej.

Do którego z typów ty należysz i co z tego wynika?

Jedynka

Jesteś zorganizowany i umiesz planować, ale zbytnia dokładność zabiera ci czas i hamuje rozwój? To jesteś jedynką, czyli praktykiem perfekcjonizmu. Zajdziesz daleko, o ile skończysz z pedanterią i postawą „wszystko zrobię sam”. Inaczej czekają cię niepowodzenia, które obniżą twoje poczucie wartości. Będziesz tłumił gniew, ale w końcu wybuchniesz, co nie przysporzy ci sojuszników.

Dwójka

Budujesz znakomitą atmosferę w grupie, a jednocześnie masz kłopoty z podejmowaniem trudnych decyzji (np. o zwolnieniu pracownika)? Jesteś dwójką, a więc opiekunem zespołu. Choć jesteś odpowiedzialny, twoje szanse na awans są nikłe. Chyba że w końcu uznasz, iż cele biznesowe są ważniejsze niż miły nastrój. Jeśli pozostaniesz miękki, w kryzysie porzucą cię nawet najwięksi zwolennicy.

Trójka

Jedni nazywają cię urodzonym zwycięzcą, a inni zarzucają przerost ambicji? Znaczy, że należysz do trójek, czyli stojących na podium. Nie umiesz się przyznać do porażki, za to sukcesy przypisujesz wyłącznie sobie. Koncentracja na karierze stopniowo rujnuje twoje życie osobiste i zdrowie. Wygrasz, jeśli zrozumiesz, że oprócz wiary w siebie trzeba mieć odrobinę pokory.

Czwórka

Uchodzisz za wizjonera, a inni skoczyliby za tobą w ogień, a więc jesteś czwórką, czyli mistrzem indywidualizmu. Tryskasz pomysłami, masz fantazję, ale to huśtawka uczuć. Twoja euforia w mgnieniu oka zamienia się w przygnębienie. Wtedy wycofujesz się z działania. Przenosiłbyś góry, gdybyś umiał trzymać na wodzy emocje, a krytykę przyjmował z godnością.

Piątka

Od rozmów ze swoim zespołem wolisz zgłębianie przepisów podatkowych i wyników sprzedaży? To typowe dla piątki, czyli miłośnika wiedzy. Przekonany o swej nieomylności, nie widzisz sensu dyskusji nad różnymi punktami widzenia. Gdy doświadczenie biznesowe nie potwierdza twych teorii, tym gorzej dla doświadczenia. Wówczas z przypisywanego ci racjonalizmu pozostają zupełnie irracjonalne koncepcje.

Szóstka

Wyróżniasz się odpowiedzialnością, życzliwością i zdolnościami analitycznymi, ale nie grzeszysz odwagą? Witaj w klubie szóstek, czyli lojalnych sceptyków. Byłbyś przywódcą doskonałym, gdybyś nie bał się podejmować wyzwań i nie zarażał innych asekuranctwem. W sytuacjach podbramkowych tracisz zaufanie do samego siebie i stajesz się podejrzliwy wobec otoczenia. Przestań węszyć wszędzie postęp, a odzyskasz sympatię i zaufanie podwładnych.

Siódemka

Masz po sto pomysłów na minutę i błyskawicznie podejmujesz decyzje, a jednocześnie dezerterujesz w obliczu trudności. To oznacza, że jesteś siódemką, a więc radosnym optymistą. Mierzysz siły na zamiary. Nie umiesz realistycznie ocenić zagrożeń. W sytuacji patowej twoja euforia znika, a jej miejsce zajmują impulsywność, nadwrażliwość na krytykę, arogancja, a nawet agresja.

Ósemka

Od bezkompromisowości i wrażliwości na cudzą krzywdę do narzucania innym swoich poglądów i racji droga jest, niestety, niedaleka. Jeśli to właśnie ty masz z tym problem, to znaczy, że jesteś ósemką, charakteryzowaną jako prawy i sprawiedliwy. Swoją naturalną charyzmą mógłbyś wzbudzać u podwładnych szacunek, ale wymuszasz go siłą i patologicznymi zachowaniami, które mają zastraszyć partnera.

Dziewiątka

Zrezygnujesz z realizacji celów biznesowych, byle zażegnać konflikt? Jesteś dziewiątką — łagodny i niezależny. Bywa, że odpowiedzialność spychasz na innych. Zewnętrznie uległy, w środku jesteś uparty. Mów wprost, co ci leży na sercu, a sukcesy nie każą na siebie długo czekać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miro Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu