Menedżer od fuzji pilnie poszukiwany

Katarzyna Jaźwińska
04-07-2006, 00:00

Nowy szef Impexmetalu i Boryszewa ma być powołany najpóźniej za miesiąc. Oby, bo na to czekają też inwestorzy.

Brak szefa Impexmetalu i Boryszewa niepokoi analityków i inwestorów. Kto będzie nowym prezesem i kiedy zostanie powołany? O to zapytaliśmy kilka dni temu Romana Karkosika.

— Najważniejsze dla nas jest przeprowadzenie fuzji Impexmetalu i Boryszewa — odpowiedział enigmatycznie biznesmen.

Przesłuchania trwają

Do przeprowadzenia procesu konsolidacji potrzebuje on jednak menedżera, który będzie cieszył się zaufaniem inwestorów, i to nie tylko w kontekście parytetu wymiany akcji.

— Krzysztof Sędzikowski był dla rynków finansowych gwarantem skutecznego przeprowadzenia fuzji Impexmetalu i Boryszewa. Informacja o tym, kiedy pojawi się nowy prezes, kto nim będzie i kiedy może zostać przeprowadzony proces połączenia, z pewnością uspokoiłaby rynki i inwestorów — mówi Piotr Wiśniewski, analityk AmerBrokers.

Krzysztof Sędzikowski informował, że zamierza odejść pod koniec maja. Formalnie zaś szefem grupy przestał być z końcem czerwca. Pełniącym obowiązki prezesa został Krzysztof Adamski, dotychczasowy członek zarządu.

 

— Zarząd Boryszewa-Impexmetalu zostanie uzupełniony w ciągu dwóch tygodni — najpóźniej w ciągu miesiąca. Trwają poszukiwania odpowiednich kandydatów — informuje Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy biznesmena.

Dodaje, że firma nie korzysta z pomocy wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego. Rekrutację prowadzi samodzielnie. To trochę zastanawiające, bo duże firmy giełdowe chętnie korzystają z takiej pomocy. Wiadomo jednak, że trwają rozmowy z kandydatami. Prowadzą je członkowie rady nadzorczej.

Wczoraj obie spółki dostały nowych prokurentów. W Impexmetalu został nim Ireneusz Sitarski, były wiceminister skarbu za czasów rządów lewicy, a w Boryszewie — Piotr Szeliga, młody, 33-letni menedżer, który pracował wcześniej w spółkach grupy oraz w Andersenie.

Klucz to strategia

Imperium Romana Karkosika jest warte kilka miliardów złotych. Na brak wyzwań nowy prezes nie będzie narzekał. Grupa działa na kilku frontach i sporo inwestuje. Roman Karkosik zdecydował się przecież zaangażować zarówno w biopaliwa, jak i w przetwórstwo stali czy metali nieżelaznych.

— Firmy z grupy Romana Karkosika znacząco zwiększyły wartość rynkową. Przy tej skali działania istotna dla inwestorów jest wiarygodność. Dotyczy to w szczególności jakości kadry zarządzającej oraz strategii na najbliższe 2-3 lata — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

Zarys strategii dla Boryszewa i Impexmetalu powinien być gotowy w połowie lipca. Do tego czasu ma być znany plan rozwoju grupy przygotowany przez radę nadzorczą obu firm. Rafał Salwa podpowiada, że w Polsce Roman Karkosik nie powinien decydować się na kolejne akwizycje, zwłaszcza w sektorach produkcyjnych i surowcowych. Analityk prognozuje koniec hossy na rynkach surowcowych, nie wyklucza natomiast ekspansji i akwizycji grupy na rynkach zagranicznych. Na razie jednak inwestor zapowiada działania wprost przeciwne do jego prognoz i deklaruje chęć zakupu Walcowni Rur Andrzej, Walcowni Rur Jedność i Stoczni Gdańskiej. W te projekty będzie się angażować Alchemia i sam Roman Karkosik.

Z rady na prezesa

Prace nad nową strategią nieco pokrzyżowało niespodziewane zatrzymanie w piątek Grzegorza Ślaka, szefa Skotanu, firmy, która w grupie Karkosika miała grać pierwsze skrzypce na rynku biopaliwowym. Na jego miejsce z rady nadzorczej został oddelegowany Jacek Kostrzewa. Będzie pełnić tę funkcję do końca września. Ewa Bałdyga informuje jednak, że obecny zarząd Skotanu funkcjonuje w docelowym składzie. Z powodów statutowych nie można było powołać Jacka Kostrzewy na prezesa. Kiedy upłynie trzymiesięczny okres jego oddelegowania z rady, zostanie powołany na prezesa Skotanu. Jacek Kostrzewa, wspólnie z innymi członkami rady nadzorczej — Arkadiuszem Krężlem, byłym szefem Agencji Rozwoju Przemysłu, i Adamem Chełchowskim (był członkiem zarządu Winterthur PTE), pracują nad opracowaniem nowej strategii grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Menedżer od fuzji pilnie poszukiwany