Menedżer projektu za publiczną kasę

opublikowano: 27-12-2017, 22:00

Nawet mikrofirmy mogą ubiegać się o dofinansowanie szkoleń z zarządzania projektami. Do zdobycia jest prawie 106 mln zł.

Certyfikowane kursy z zarządzania projektami nie należą do tanich. W przypadku 10-osobowej grupy menedżerów mogą kosztować co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem mało kto wie, że przewidziane jest publiczne wsparcie takich inicjatyw. Pieniądze dla firm, w tym małych i mikro-, pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS), zasilanego składkami odprowadzanymi przez pracodawców i są dystrybuowane lokalnie przez powiatowe urzędy pracy. W 2018 r. na wsparcie szkoleń pracowników czeka 105,6 mln zł.

— KFS kojarzony jest głównie ze wsparciem szkoleń twardych, np. kursów zawodowych. A pieniądze można spożytkować także na podnoszenie kompetencji kadry kierowniczej w zarządzaniu projektami. Edukację w tej dziedzinie należy uznać za szkolenie w zawodzie, potwierdzone zawodowym certyfikatem project managera — mówi Marzena Wypych-Brodnicka, koordynator szkoleń w firmie audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Większość funduszy z KFS rozdzielana jest w pierwszych miesiącach roku. Oznacza to, że najbliższe „okienko” finansowe otworzy się niebawem. Wnioski składa się w powiecie, w którym firma ma siedzibę lub prowadzi działalność, np. zakład produkcyjny. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł na osobę.

Mniejsze przedsiębiorstwo może liczyć na więcej — w przypadku podmiotu zatrudniającego od 10 do 49 ludzi KFS pokrywa 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników) — nawet 100 proc. Jeśli firma nie uzyska dofinansowania z KFS w pierwszym kwartale 2018 r., pozostaje jeszcze tzw. BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych — platforma tworzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu