Menedżer szpitala do wynajęcia

AT
opublikowano: 05-08-2011, 12:22

PCZ, chce przekonać samorządy by powierzyły jej zarządzanie placówkami medycznymi. Te kręcą nosem.

Już druga firma z branży medycznej chce ułatwić miastom, powiatom i województwom prowadzenie szpitali. PCZ Polski Holding Medyczny, który w poniedziałek zadebiutował na NewConnect, zapowiada wprowadzenie usługi zarządzania dla placówek medycznych - samorząd podpisuje umowę z firmą zewnętrzną, która wynajmuje menedżera specjalizującego się w zarządzaniu szpitalami. Ten, na stanowisku dyrektora szpitala, tak zarządza placówką, aby spełnić prognozy finansowe zapisane wcześniej w kontrakcie. Z tego rozlicza go samorząd. Wcześniej, o planach w tym obszarze informował A.M.G. Finanse, podmiot zajmujący się doradztwem w zarządzaniu szpitalami.
- W grupie mamy cztery szpitale i sześć przychodni. Widzimy jak ważna jest profesjonalna kadra menadżerska. Rozmawiamy z samorządowcami i to oni zgłaszają zainteresowanie usługami tego typu. Zaoferujemy je od przyszłego roku – zapowiada Beata Gałązkowska, dyrektor zarządzający i członek zarządu PCZ.
PCZ skieruje ją do podmiotów ze swojego podwórka, czyli południowo-zachodniej Polski.
Nie wyklucza, że w przyszłości wyjdzie szerzej.
Do tej pory nikt nie pokusił się o badanie rynku. Publicznych szpitali jest w Polsce ponad 500. Ile z nich zdecyduje się na wynajęcie menedżera? Jeszcze kilka lat temu na taki ruch zdecydowaliby się nieliczni, ale nowa ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie na początku lipca, może zachęcić samorządowców do skorzystania z usługi. Samorządy nie muszą przekształcać szpitala w spółkę, ale jeśli tego nie zrobią, pokryją ewentualną stratę.
- Niewątpliwie zmusi to samorządowców do bardziej efektywnego zarządzania. Jeszcze kilka lat temu taka usługa nie znalazłaby odbiorców, bo sam outsourcing był dla nich nowością, którego się dopiero uczyli – uważa Elżbieta Marcinkowska z wydziału zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej.
Dodaje, że liderem w tym obszarze są Amerykanie.
- W USA funkcje kierownicze są przekazywane zewnętrznym podmiotom i nie budzi to kontrowersji – mówi Elżbieta Marcinkowska.
Pytanie czy taki argument przekonuje samorządowców?
- Jest to ciekawa oferta. Warto oddać zarządzanie w ręce sprawdzonego specjalisty, który będzie rozliczany za wyniki – uważa Piotr Uszok, prezydent Katowic.
Nie brakuje mniej przychylnych głosów.
- Rozwiązanie ma sens, gdy szpital potrzebuje doraźnej pomocy, a jego zarządzający zmuszony jest wywołać restrukturyzacyjne trzęsienie ziemi. Samorząd giżycki nie jest zainteresowany taką usługą – mówi Wacław Strażewicz, wicestarosta giżycki.
- Menedżer z polecenia zewnętrznej firmy mnie nie przekonuje. Samorządy same muszą znaleźć zdolnych managerów, bo dzięki temu współpraca układa się o wiele lepiej. Dodajmy, że dobre relacje to podstawa sukcesu, bo w razie potrzeby to samorządy finansowo wspierają szpital . Menedżer musi też znać specyfikę lokalnego rynku, której osoba z zewnątrz musi się nauczyć – przekonuje Ryszard Goławski, starosta Złotowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Menedżer szpitala do wynajęcia