Menedżerowie przejęli polskie THB

Czołowy broker reasekuracyjny nad Wisłą się usamodzielnił. Pracownicy przejęli firmę od amerykańskiej firmy AmWins.

Gigant brokerski AmWins, zatrudniający na świecie ponad 5 tys. pracowników, nie jest już właścicielem polskiego pośrednika. Menedżerowie, którzy stoją na czele THB Polska, wykupili firmę z rąk Amerykanów. — Jesteśmy już w pełni polską firmą — mówi Michał Chmielewski, prezes i większościowy udziałowiec THB Polska.

Reszta udziałów trafiła w ręce wiceprezesa Tomasza Libronta oraz Świętosławy Palmowskiej- -Maciaszek, prawnika specjalizującego się w ubezpieczeniach korporacyjnych, która w spółce pełni rolę prokurenta. Wartość transakcji nie została podana. Broker nie zdecydował się na zmianę nazwy, bo pozostaje członkiem międzynarodowej sieci pośredników reasekuracyjnych THB. Jej siedziba znajduje się w Londynie — europejskiej stolicy ubezpieczeń korporacyjnych.

— Chcemy połączyć niezależność polskiego podmiotu z korzyściami wynikającymi z doświadczenia oraz wsparcia międzynarodowej grupy — wyjaśnia Michał Chmielewski.

Pierwszym krokiem nowych właścicieli THB Polska było podniesienie kapitału zakładowego pośrednika do 3 mln zł. — Jeszcze w tym roku planujemy przekształcenie w grupę kapitałową. Zamierzamy m.in. wzmocnić nasze kompetencje w zakresie działalności underwritingowej — mówi Michał Chmielewski. W ubiegłym roku prezes THB Polska zapowiadał przejęcia innych podmiotów, które działają w regionie na rynku reasekuracyjnym. W realizacji tych planów polskiemu pośrednikowi pomoże ożywienie rynku w Europie Środkowej i Wschodniej, który — podobnie jak globalny — znajdował się w ostatnich

latach pod presję spadających stawek. Ceny w regionie zaczęły iść w górę po ubiegłorocznym pożarze w należącej do PKN Orlen rafinerii w czeskim Litvinovie. Paliwowy gigant oszacował szkody na 2 mld zł i ocenia, że ubezpieczyciele pokryją je w całości. THB Polska powstał 10 lat temu. Trzy lata temu połączył się z innym brokerem — Colemont Polska. Pośrednik jest czołowym dostawcą rozwiązań reasekuracyjnych na potrzeby kontraktów ubezpieczeniowych największych polskich firm z sektora energetycznego, paliwowego, kolejowego, lotniczego i finansowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Menedżerowie przejęli polskie THB