Mennica nadal silniejsza od rynku

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 03-11-2000, 00:00

Mennica nadal silniejsza od rynku

STABILNA: Mennica Państwowa, kierowana przez Janusza Pilitowskiego, należy do najsilniejszych papierów na GPW. Duży udział mają w tym jednak transakcje, w których udział biorą spółki zależne oraz zarząd firmy. fot. MW

Mennica Państwowa jest jednym z niewielu notowanych na giełdzie przedsiębiorstw, które oparły się tegorocznej przecenie. Podczas gdy w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy wraz z zakończeniem internetowej hossy WIG stracił na wartości prawie 35 proc. spadając z prawie 22,9 tys. punktów do niespełna 15 tys., Mennica zyskała nieznacznie na wartości.

Spółce nie zaszkodziła nawet ostatnia fala spadków, z jakimi mieliśmy do czynienia w październiku. Nie przeszkodziło też 745 tys. akcji pracowniczych, które w pierwszej połowie tego roku zostały wprowadzone do obrotu giełdowego.

Obecnie walory spółki notowane są na dwukrotnie wyższym poziomie niż w listopadzie ubiegłego roku. Wczoraj w notowaniach jednolitych pojedynczy walor spółki został wyceniony na 26,5 zł, podczas gdy rok wcześniej akcje spółki można było jeszcze nabyć po 13,3 zł. Nie bez znaczenia są tu prawdopodobnie wyniki publikowane przez przedsiębiorstwo, zwłaszcza że w porównaniu z ubiegłym rokiem wskazują one nawet kilkusetprocentowy wzrost. Po trzech kwartałach tego roku Mennica notuje ponad 161 mln zł przychodów ze sprzedaży, podczas gdy w całym ubiegłym roku kwota ta była o prawie 17 mln zł mniejsza. W przypadku zysku netto, który po trzech kwartałach wynosi 30,3 mln zł, wzrost ten sięga prawie 130 proc.

Nie bez znaczenia dla aprecjacji kursu Mennicy są też zakupy jej papierów dokonywane przez spółki zależne, zwłaszcza że walory spółki nie należą do najpłynniejszych. Na skup własnych akcji Mennica udzieliła nawet kredytu podmiotom zależnym. Dwa z nich, Mennica Invest i Mint-Pol, od połowy marca 2000 roku skupiły już łącznie 97,5 tys. akcji spółki matki, stanowiących prawie 1,7 proc. jej kapitału akcyjnego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie transakcje przedstawicieli zarządu, którzy jak wiele na to wskazuje, występują coraz częściej jako strona podażowa.

Decyzją WZA Mennicy zarządowi spółki zostało przydzielone 360 tys. akcji serii D. 40 proc. tych papierów skierowane zostało do przedstawicieli zarządu jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Ich cena jednostkowa została ustalona na poziomie 12,25 zł. Kolejne 108 tys. tych walorów ma zostać przez nich objęte jeszcze w tym miesiącu. Prawdopodobnie też nie znajdzie się nikt, kto by nie skorzystał z tej oferty. Zwłaszcza że cena 14,38 zł za pojedynczą akcje Mennicy zawiera w sobie prawie 50- -proc. dyskonto wobec obecnych notowań giełdowych spółki. Nie ma też ryzyka spadku kursu w przypadku ich sprzedaży. Zabezpieczeniem zysków może być chociażby dalsze 2 mln zł kredytu udzielonego niedawno przez Mennicę jednej ze spółek zależnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane