Czytasz dzięki

Wrocław wprowadzi pre paid na bilety autobusowe

opublikowano: 08-03-2017, 16:24
aktualizacja: 08-03-2017, 16:50

Należąca do jednego z najbogatszych Polaków Mennica Polska wdroży nowy system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Miasto zapłaci za to prawie 174 mln zł.

Wrocław podpisał umowę z nowym dystrybutorem biletów komunikacji miejskiej – Mennicą Polską. Mieszkańcy będą mogli płacić za bilety m.in. za pomocą elektronicznej portmonetki. 

Wyświetl galerię [1/2]

Zbigniew Jakubas

Puls Biznesu_Marek Wiśniewski

Nowy system dystrybucji biletów we Wrocławiu ruszy wiosną 2018 roku. Jego operatorem będzie Mennica Polska. Spółka, w której większość udziałów ma Zbigniew Jakubas (dokładnie 49 proc., a kolejne 5 proc. jego córka), pokonała w miejskim przetargu trzy inne. W środę miasto podpisało z nią umowę na 8,5 lat.

Jej wartość to 173,9 mln zł. Przez okres trwania umowy Mennica Polska będzie otrzymywać 10,4 proc. dochodu ze sprzedaży biletów. Miasto szacuje, że w tym czasie ze sprzedaży biletów do gminy wpłynie 1,5 miliarda zł.

–  Z perspektywy pasażera najistotniejsze jest to, że w nowym systemie nadal będą funkcjonować wykorzystywane już we Wrocławiu elektroniczne bilety Urbancard (ok. 400 tys. szt.) i nie będzie ich trzeba masowo wymieniać – mówi Lech Filipak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji.

Ci, którzy zdecydują się wymienić karty miejskie będą mogli jednak skorzystać z dodatkowych funkcji, m.in. zakupów w e-sklepie oraz elektronicznej portmonetki. Informacje o doładowanych punktach i zakupionych w e-sklepie usługach zostaną zapisane na nowej karcie. Elektroniczna portmonetka, czyli coś w rodzaju pre paid (przedpłaty zakodowanej na karcie), umożliwi natomiast uiszczenie opłaty za przejazd bezpośrednio w kasowniku zamieszczonym w autobusie, czy tramwaju. Bilet będzie można też kupić za pomocą aplikacji mobilnych.

W nowym systemie biletomaty w pojazdach będą zastąpione kasownikami z opcją zapłaty za papierowy bilet jednorazowy. Dotychczas we Wrocławiu było 820 biletomatów, w przyszłości ma być 3300 kasowników elektronicznych. Będą one posiadały funkcję płatności za pomocą Urbancard z funkcją elektronicznej portmonetki, zbliżeniowej karty płatniczej, telefonu (za pomocą technologii NFC/HCE). Dodatkowo w urządzeniu będzie można sprawdzić zawartość elektronicznej portmonetki, czy sprawdzić ważność biletu okresowego.

Poza tym, we Wrocławiu pojawi się więcej biletomatów. Wykonawca jest zobowiązany do zainstalowania 170 automatów (teraz jest ich 125).

Notowania Mennicy Polskiej skurczyły się w środę o 0,6 proc. Inwestorzy płacili za akcję 16,40 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane