Mennica Skarbowa wykorzystała szansę

MM, KZ
opublikowano: 17-05-2022, 17:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dystrybutor metali szlachetnych notowany na New Connect wyraźnie poprawił wyniki w I kwartale 2022 r., bo Polacy rzucili się do kupowania złota.

Kurs Mennicy Skarbowej mocno się wahał na sesji we wtorek, 17 maja, po publikacji raportu finansowe za I kwartał. W tym okresie firma zanotowała 370 mln zł przychodów (+83 proc. r/r) i 15 mln zł zysku netto (+251 proc. r/r), głównie dzięki sprzedaży 1,7 ton złota. Wzięciem cieszyły się szczególnie sztabki o wadze 100 g, jednouncjowe oraz monety bulionowe. Na początku marca kurs uncji złota wzrósł do 9,4 tys. zł z około 7,2 tys. zł, notowanych przed rosyjską agresją na Ukrainę. Obecnie za uncję trzeba zapłacić około 8 tys. zł, o 9 proc. więcej niż na początku roku. Wyższa cena to w całości zasługa wzrostu kursu USD/PLN, bo złoto w dolarach jest nieco tańsze niż w styczniu.

- Popyt na złoto na całym świecie rośnie, szczególnie w Europie Zachodniej, ale także Rosji. Niestety, to z pewnością efekt wojny w Ukrainie, szczególnie jeśli chodzi o zakup mniejszych produktów z tego kruszcu, które są traktowane jako potencjalny środek płatniczy w niebezpiecznych czasach. Ale klienci inwestują w złoto także w odpowiedzi na kolejne rekordy inflacji oraz prognozy nadchodzącej recesji światowej gospodarki. Przewiduję, że zainteresowanie złotem na tym poziomie nie zmieni się przez najbliższe trzy-cztery kwartały. Jestem także przekonany, że jeśli nie zajdą żadne niespodziewane okoliczności, to w Polsce pobity zostanie ubiegłoroczny rekord sprzedaży tego kruszcu, kiedy - jak szacujemy - Polacy kupili ponad 14 ton złota – mówi Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Kierowana przez niego firma w marcu w Bydgoszczy otworzyła szesnasty stacjonarny punkt obsługi klienta. Metale szlachetne sprzedaje też w serwisie internetowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane