Mera stawia na innowacje

Pasażer w Lublinie zapłaci za tyle przystanków, ile przejedzie. W Norwegii niedowidzący dogada się z biletomatem. Urządzenia zmierzą też smog

Mera Systemy dostarczyła już 5 tys. biletomatów, które przetwarzają rocznie 80 mln transakcji. Jej urządzenia stoją na dworcach kolejowych, przystankach komunikacji miejskiej oraz w autobusach i tramwajach. Po batalii w Krajowej Izbie Odwoławczej, spółka wygrała właśnie (w konsorcjum z R&G Plus) przetarg na uruchomienie nowego systemu biletowego oraz dostawę do Lublina 55 biletomatów stacjonarnych i wyposażenie 50 pojazdów w urządzenia mobilne. Wartość umowy sięga 15,3 mln zł.

ZAMIAST KIOSKU:
ZAMIAST KIOSKU:
Pasażerom komunikacji miejskiej coraz trudniej na ulicy znaleźć kiosk z biletami. Ich miejsce zajmują biletomaty, dostarczane m.in. przez Merę, którą kieruje Adam Filutowski. Można je znaleźć m.in. na przystankach warszawskich autobusów i metra.
Fot. WM

Nie jedź na gapę

— System będzie przystosowany do nowej oferty taryfowej miasta, tzw. degresywnej taryfy przystankowej check in/out. Korzystający z niej pasażerowie będą kupować bilety tylko na tyle przystanków, ile faktycznie planują przejechać — mówi Adam Filutowski, prezes Mery Systemy.

Możliwość zakupu biletu na przejazd przez jeden lub dwa przystanki ma zachęcićpasażerów, by na krótkich dystansach nie jeździli na gapę. Urządzenia Mery potrafią nie tylko sprzedawać bilety.

— Coraz więcej klientów jest zainteresowanych zamówieniem biletomatów wyposażonych w ekologiczne ogniwa fotowoltaiczne, wspierające zasilanie główne. Nasze urządzenia mogą być także wyposażone w czujniki mierzące stężenie pyłów oraz dwutlenku węgla lub siarki — mówi Adam Filutowski.

Sprawdzanie poziomu smogu i analizowanie jakości powietrza to funkcja coraz bardziej popularna w Polsce. Adam Filutowski prognozuje, że okres żywotności wielu biletomatów montowanych kilka lat temu dobiega końca i konieczna będzie wymiana. Ma nadzieję, że na ich miejscu staną innowacyjne urządzenia Mery. W gronie największych konkurentów firmy jest Mennica. Właśnie zakończyła kontrakt dotyczący wyposażenia w bezgotówkowe urządzenia wszystkich tramwajów w Warszawie. Zamontowała w nich 583 biletomaty. Może także wyposażyć w nie pojazdy, które dla stolicy ma wyprodukować Hyundai.

Ekspansja zagraniczna

Andrzej Różycki — inwestor funduszu THC, właściciela Mery — informuje, że spółka inwestuje też w rozwój działalności za granicą. Pasażerowie FlixBusa już mogą korzystać z jej urządzeń w Karlsruhe i na lotnisku Charlesa de Gaulle’a. Mera dostarczyła także biletomaty do Norwegii i, podobnie jak w Niemczech, ma nadzieję na podpisanie umowy ramowej na sprzedaż kolejnych.

— Norwegowie zwracają uwagę na dostępność urządzeń dla osób z niepełnosprawnością. Opracowaliśmy więc na ten rynek biletomat z ekranem dotykowym obsługiwanym jak w smartfonie oraz emitującym komunikaty głosowe z poleceniami, dzięki którym osoby niedowidzące będą mogły same kupić bilet. Jest też zestaw płatniczy umieszczony na wysokości dostosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich — mówi Adam Filutowski.

Zakłada, że na podobne urządzenia znajdą się klienci także w innych krajach. Mera wdraża innowacyjne rozwiązania nie tylko na rynku komunikacyjnym. Dostarczyła także system poprawiający automatyzację pracy w centrach logistycznych. Kierowca przyjeżdżający do terminala przeładunkowego dostaje elektroniczny komunikat, określający miejsce rozładunku lub załadunku. Dzięki temu proces przebiega szybciej i z udziałem mniejszej liczby pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane