Merkel chce utrzymać Grecję w Eurolandzie

WST
opublikowano: 09-09-2012, 13:37

Zdaniem tygodnika „Der Spiegel”, niemiecka kanclerz Angela Merkel w końcu przejrzała na oczy i przekonała się, że nie należy pozwolić na opuszczenie Eurolandu przez Grecję. Przynajmniej nie tej jesieni, pisze Reuters.

Merkel obecnie – według tygodnika – gotowa jest przyznać Atenom więcej elastyczności w ramach przyjętego programu ratunkowego. Obiektywnie patrząc, Grecja poczyniła niewielkie postępy w zakresie „wymuszonych” przez międzynarodowych wierzycieli reform gospodarczych, borykając się m.in. z ogromnym sprzeciwem społecznym. W zamian za dodatkowe pieniądze od MFW, EBC i banków, Ateny zobowiązały się przeprowadzić drastyczne cięcia w wydatkach, przeprowadzić zmiany w systemie emerytalnym i na rynku pracy.

Takie stanowisko pani kanclerz, pociąga konieczność reorganizacji obecnego pakietu pomocowego, m.in. zwiększając nadchodzące transze środków pieniężnych, a zmniejszając je w późniejszym terminie.

Według źródeł na jakie powołuje się tygodnik, aż do listopada tzw. Trojka prawdopodobnie nie będzie w stanie podjąć konkretnych decyzji w sprawie przyszłości Grecji, przedłużając termin publikacji raportu na temat Hellady.

Pod koniec minionego miesiąca, wysocy oficjele UE oceniali, że na początku września przedstawiciele UE, ECB i MFW mają powrócić do Aten by  zbadać stan greckich finansów  i ewentualnie wprowadzić korekty do obowiązującego programu ratunkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu