Merkel jest przeciwko protekcjonizmowi w Europie

24-01-2007, 19:52

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w wystąpieniu inauguracyjnym na Światowym Forum Gospodarczym w Davos wypowiedziała się w środę przeciw protekcjonizmowi i za obniżeniem barier celnych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w wystąpieniu inauguracyjnym na Światowym Forum Gospodarczym w Davos wypowiedziała się w środę przeciw protekcjonizmowi i za obniżeniem barier celnych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa energetycznego, powiedziała, że prezydent Rosji Władimir Putin, z którym spotkała się w niedzielę w Soczi, zdaje sobie sprawę z potrzeby lepszego dialogu w dziedzinie dostaw nośników energii.

Obiecała naciskać na Putina, by gwarancje w tej sferze zostały włączone do nowego układu o partnerstwie z Unią Europejską.

"Prezydent dał do zrozumienia, że Rosja jest zainteresowana pisemnymi, rynkowymi zasadami w sferze energii" - poinformowała kanclerz Niemiec, które w styczniu przejęły przewodnictwo UE i G- 8.

Opowiedziała się za negocjacjami WTO w sprawie liberalizacji handlu w ramach tzw. rundy Dauha, zawieszonymi od lipca z powodu sprawy produktów rolnych. Zaapelowała do wszystkich partnerów w negocjacjach o elastyczność, by osiągnąć kompromis. Oceniła, że "bez wątpienia istnieją szanse na sukces".

Merkel skoncentrowała się na wyzwaniach globalizacji. Podkreśliła, że pojawienie się takich nowych potęg jak Brazylia, Chiny i Indie należy postrzegać zarówno jako wyzwanie, jak i szansę.

Obiecała "nowe formy dialogu" z tymi krajami na czerwcowym szczycie G-8 w Heiligendamm. Na szczyt ten Niemcy zaprosili przywódców z Brazylii, Chin, Indii, Meksyku i RPA.

"Powinien się tam zacząć dialog, kontynuowany w innych organizacjach międzynarodowych" - zaznaczyła Merkel.

Podkreśliła też znaczenie rozwijania kontaktów ekonomicznych między UE i USA, zastrzegając, że ten cel nie jest sprzeczny z kontynuowaniem szerszego porozumienia handlowego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Merkel jest przeciwko protekcjonizmowi w Europie