Merkel popiera Sarkozy'ego w kwestii emerytur

PAP
opublikowano: 19-10-2010, 12:03

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła we  wtorek francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w kwestii reformy systemu emerytalnego, która we Francji wywołuje falę protestów.

"Myślę, że ludność w Niemczech, tak jak we Francji, nie uniknie spojrzenia prawdzie w oczy. A prawda jest taka, że ludzie żyją dłużej - powiedziała Merkel stacji France 2. - I jeśli chcemy zagwarantować rozsądne emerytury, to fakt, że żyjemy dłużej, musi prowadzić do tego, że wydłuży się i okres, jaki w życiu przepracujemy".

Merkel odnotowała protesty w Niemczech przeciwko przesuwaniu wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Przyznała, że wielu ludzi "do dziś tego nie rozumie". "Ale byłoby bardzo niedobrze dla młodego pokolenia, gdybyśmy teraz po prostu przymknęli czy na rzeczywistość i pewnego dnia cały ten problem spadłby na nasze dzieci i wnuki" - powiedziała kanclerz, która w Deauville rozmawiała w poniedziałek i we wtorek z Sarkozym i prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Francuski projekt reformy, która budzi sprzeciw związkowców ze wszystkich głównych central, zakłada podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z obecnych 60 do 62 lat. Przez Francje przetacza się fala strajków i protestów.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Merkel popiera Sarkozy'ego w kwestii emerytur