Merkel: UE powinna zająć się bezpieczeństwem energetycznym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-01-2006, 13:13

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że Unia Europejska powinna zająć się problemem bezpieczeństwa energetycznego Europy. "UE będzie musiała zająć się także tym tematem. To kwestia o ogromnym ekonomicznym i polityczno-strategicznym znaczeniu" - powiedziała Merkel w wywiadzie, który opublikował w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że Unia Europejska powinna zająć się problemem bezpieczeństwa energetycznego Europy. "UE będzie musiała zająć się także tym tematem. To kwestia o ogromnym ekonomicznym i polityczno-strategicznym znaczeniu" - powiedziała Merkel w wywiadzie, który opublikował w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

    Zdaniem szefowej niemieckiego rządu Europejczycy będą trwale skazani na dostawy rosyjskiego gazu. "Ale nie tylko (z Rosji) i nie za dużo. Potrzebujemy jasnej koncepcji co do tego, skąd mamy czerpać w najbliższych dekadach potrzebną nam energię" -wyjaśniła Merkel.

    Pytana o wnioski, jakie wyciągnęła z rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o gaz, Merkel odpowiedziała: "Po pierwsze potrzebujemy dobrych, stabilnych stosunków w Rosją. Po drugie musimy uczynić wszystko, aby oszczędzać energię i zapewnić sobie dostawy energii z różnych źródeł. Nie wolno nam popaść w uzależnienie (od jednego źródła)".

    Pani kanclerz dodała, że gazowy kryzys uzmysłowił wszystkim,  że import gazu, "właściwie kwestia ekonomiczna", jest także kwestią "wysoce polityczną. "Mam wrażenie, że prezydent Rosji Władimir Putin odczuł to w minionych dniach" - dodała Merkel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Merkel: UE powinna zająć się bezpieczeństwem energetycznym