Czytasz dzięki

Merkel wierzy, że konflikt ws. QE EBC da się rozwiązać

opublikowano: 11-05-2020, 13:02

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek wyższym rangą członkom swojej partii CDU, że da się rozwiązać konflikt wywołany decyzją niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie programu skupu obligacji przez EBC, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny dał trzy miesiące Europejskiemu Bankowi Centralnemu na uzasadnienie uruchomionego w 2015 roku programu zakupu obligacji w celu ilościowego luzowania polityki monetarnej (QE). Zagroził, że jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona, Bundesbank nie będzie mógł uczestniczyć w programie, a także będzie musiał sprzedać zakupione dotychczas obligacje.   

Konflikt wynikł z tego, że wcześniej program został zatwierdzony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w ostatnich dniach oświadczył, że jako jedyny jest uprawniony do oceny, czy unijne instytucje łamią reguły.

Według informatorów Reutersa, Merkel miała uznać za zrozumiałe, że Komisja Europejska podkreśliła iż sądy krajowe nie mogą kwestionować werdyktów unijnego Trybunału. Jej zdaniem, EBC powinien po prostu przedstawić wyjaśnienie programu QE. Zwróciła uwagę, że niektóre rządy państw Unii Europejskiej, na przykład polski, z zadowoleniem odebrały werdykt niemieckiego Trybunału.   

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane