Merrill Lynch chwilowo przeszkodził w zakupach

Marek Druś
opublikowano: 18-01-2008, 00:00

Na europejskich giełdach chęć kupna przecenionych mocno akcji wygrywała w czwartek z obawami o recesję w USA. Inwestorzy, podobnie jak w Azji, korzystali z okazji kupna tanich akcji. Do czwartkowej sesji paneuropejski DJ Stoxx 600 stracił ponad 8 proc., a wskaźnik cena/zysk indeksu spadł do 11,6, najniższego poziomu od stycznia 2002 r.

Choć popyt wycofał się po wiadomości o fatalnych wynikach amerykańskiego Merrill Lynch, dość szybko indeksy znów ruszyły w górę, do czego przyczynił się wzrost kontraktów na indeksy giełd w USA. Do poprawy nastrojów przyczynił się także niemiecki SAP. Największy producent oprogramowania wspierającego biznes uważa, że gospodarka USA uniknie recesji. Wzrósł kurs francuskiego koncernu Alstom, który wyraźnie poprawił wyniki kwartalne. Sesje w USA rozpoczęły się wzrostami indeksów. Rynek czekał na wystąpienie szefa Fed, który w Kongresie miał mówić o stanie gospodarki i działaniach zapobiegających recesji. Merrill Lynch zaczął sesję 2,5-procentowym spadkiem.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane