Mester: Fed nie powinien czekać z podwyżką stóp

opublikowano: 07-09-2017, 20:29
aktualizacja: 07-09-2017, 20:30

Fed nie powinien czekać do osiągnięcia swoich celów gospodarczych z podwyżkami stóp procentowych, uważa Loretta Mester, szefowa Fed z Cleveland.

Mester, znana z jastrzębich poglądów, jest przekonana o konieczności stopniowych, ale konsekwentnych podwyżek stóp. 

Mester Loretta szefowa Fed z Cleveland
Mester Loretta szefowa Fed z Cleveland
Bloomberg

- Ponieważ wiemy, że potrwa trochę czasu aż polityka monetarna zacznie oddziaływać w gospodarce, nie możemy czekać z działaniem aż te cele polityki zostaną w pełni osiągnięte – powiedziała szefowa Fed w Cleveland.

Według preferowanej przez Fed miary, inflacja wynosi w USA obecnie 1,4 proc. Cel wynosi 2,0 proc.

Mester wskazuje, że choć wysoka inflacja ma złą opinię, to niska jest także kosztowna, bo „może skłaniać konsumentów i biznes do opóźniania zakupów i zwiększyć obciążenie długiem, a w obu przypadkach może to spowodować spowolnienie gospodarki”.

Szefowa Fed w Cleveland przyznała, że choć inflacja prawdopodobnie pozostanie poniżej 2 proc. „przez dłuższy czas”, to osiągnie cel w przyszłym roku.

- Jeśli warunki gospodarcze będą ewoluować zgodnie z oczekiwaniami, wierzę, że dalsze wycofywania akomodacji przez stopniowe podwyższanie stopy funduszy federalnych jest potrzebne i pomoże podtrzymać ekspansję – stwierdziła Mester.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc,com

Polecane