Meta Trader w cieniu wyłudzeń

opublikowano: 29-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Popularna aplikacja do obsługi rachunków foreksowych została usunięta z App Store.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kiedy Meta Trader zniknął z App Store
  • co jest prawdopodobną przyczyną usunięcia Meta Tradera z App Store
  • jak na to reagują polskie domy maklerskie korzystające z aplikacji

mBank, DM Banku Ochrony Środowiska, Cinckiarz.pl dla usług Conotoxii i Oanda TMS Brokers - to polskie firmy, których klienci do obsługi rachunków foreksowych wykorzystują aplikację Meta Trader (MT). Stworzona przez cypryjską firmę MetaQuotes jest powszechnie wykorzystywana na świecie. Ma wersje na komputery i smartfony. Działa na różnych systemach operacyjnych. Tyle że od tygodnia nie mogą z niej skorzystać użytkownicy produktów firmy Apple. Tzn. mogą, o ile wcześniej ją zainstalowali. Pod koniec ubiegłego tygodnia zniknęła bowiem ze sklepu App Store.

- Decyzja firmy Apple o wycofaniu aplikacji Meta Trader 4 i 5 była zaskoczeniem dla całej branży, tym bardziej, że Apple nie podało przyczyny tej decyzji – zaznacza Bartosz Godek, dyrektor w biurze maklerskim mBanku.

Amerykański „Forbes” napisał jednak w tym tygodniu, że aplikacja została wykorzystana do popełnienia nowego rodzaju scamu. Dotyczy on kryptowalut, ale jego mechanizm jest klasyczny. Oszust buduje relację ze swoją ofiarą, by przejąć jej pieniądze. Pokazuje ofierze, że zarabia na inwestycji, podczas gdy w rzeczywistości zabiera jej pieniądze. Ofiara dokonuje przy tym rzekomo zyskownych inwestycji właśnie przez Meta Tradera.

- Nie mamy pewności, z jakiego dokładnie powodu możliwość pobierania aplikacji Meta Trader przez nowych użytkowników w App Store została zawieszona. Gdyby potwierdziły się doniesienia o tym, że przyczyną tej sytuacji jest fakt, że z tej samej aplikacji korzystają zarówno regulowane domy maklerskie, jak i nieuczciwe firmy funkcjonujące w obszarze kryptowalut, to głęboko wierzę, że dostawca tej aplikacji możliwie szybko dokona w niej takich zmian, które utrudnią pomylenie ze sobą jednych i drugich podmiotów – komentuje Sebastian Zadora, dyrektor działu sprzedaży instrumentów finansowych w DM BOŚ.

Dodaje, że najważniejsze jest to, że wszelkie dotychczas zainstalowane aplikacje działają bez zarzutu.

- Niezależnie od tego w DM BOŚ już od pewnego czasu prowadzimy prace, których celem jest zapewnienie alternatywy w dostępie do rynków CFD, z której będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy urządzeń firmy Apple – zapewnia Sebastian Zadora.

Inni już tę alternatywę mają.

- W sprawie Meta Tradera nic nie poradzimy. Na telefony mamy jeszcze drugą aplikację – cTrader – dostępną na wszystkie urządzenia mobilne. Także dywersyfikujemy się poprzez różnych dostawców oprogramowania – mówi Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxii.

- Rekomendujemy naszym klientom korzystanie z przeglądarkowej platformy mForex Web, działającej na wszystkich urządzeniach z iOS. Otrzymaliśmy zapewnienia ze strony firmy MetaQuotes o podjęciu wszelkich czynności zmierzających do przywrócenia aplikacji MT4 do App Store. Mamy nadzieję, że to niebawem nastąpi. Chcemy być obecni na platformie iOS, dlatego szukamy obecnie najlepszego rozwiązania dla naszych klientów – komentuje Bartosz Godek.

O ile jednak mBank i Conotoxia rekomendują inne rozwiązanie technologiczne to Oanda TMS Brokers w komunikacie dla klientów „przypomniała” o możliwości… pobrania aplikacji MT4/MT5 na system Android. Google nie usunęło bowiem Meta Tradera ze swojego sklepu.

Komentarza Oanda TMS Brokers nie udało nam się uzyskać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane