Metalowcy bronią się przed wygaszaniem produkcji

Dostawcy wyrobów z metali szlachetnych i nieżelaznych cierpią z powodu pandemii.

Metale szlachetne i nierdzewne są używane niemal we wszystkich sektorach gospodarki. Istotną rolę mają też w produkcji sprzętu medycznego, co szczególnie ważne w okresie pandemii — przekonuje Europejskie Stowarzyszenie Metali Nieżelaznych Eurometaux. Profile aluminiowe np. są wykorzystywane do budowy szpitali polowych, maszyn oddechowych itp. Folia aluminiowa służy do pakowania leków i innych produktów farmaceutycznych. Pręty miedziane mają zastosowanie w wentylatorach i innych urządzeniach elektromedycznych, a cynku używa się do wytwarzania defibrylatorów, urządzeń do sztucznego oddychania, jednostek jonizacyjnych czy oczyszczaczy powietrza. Lista zastosowań metali jest znacznie dłuższa. Problem w tym, że ich dostawcy w Europie dotkliwie odczuli skutki pandemii, dlatego liczą na wsparcie.

KAŻDA POMOC SIĘ PRZYDA:
KAŻDA POMOC SIĘ PRZYDA:
Zamierzamy korzystać z wszelkich możliwych form dostępnej pomocy — mówi Piotr Lisiecki, prezes grupy Boryszew. Zależy mu na doprecyzowaniu zapisów tarczy antykryzysowej 2.0. Z jej pierwszej edycji mogą skorzystać podmioty działające na rynku motoryzacyjnym.
Fot. Marek Wiśniewski

„Niektóre firmy produkujące metale oczekują zmniejszenia popytu o ponad 50 proc. w nadchodzących tygodniach, co miałoby szkodliwy wpływ na cały sektor” — napisali w liście otwartym przedstawiciele stowarzyszenia Eurometaux o sytuacji w branży.

Postulują konieczność udrożeniania zachwianych z powodu pandemii łańcuchów dostaw oraz apelują o pomoc w utrzymaniu miejsc pracy itp.

Limity finansowe

W Polsce znaczna część produktów z metali nieżelaznych trafia na rynki budowlany i motoryzacyjny. Krajowe podmioty także chętnie skorzystałyby ze wsparcia i państwa, i instytucji finansowych.

— Wyzwaniem dla spółek segmentu metali w Grupie Boryszew jest ograniczenie limitów ubezpieczeniowych dla transakcji sprzedaży. Kluczowe jest także utrzymanie limitów bankowych na poziomie sprzed pandemii, z jednoczesnym zabezpieczeniem ich wysokości na co najmniej 12 miesięcy — uważa Piotr Lisiecki, prezes grupy Boryszew.

Cynk, ołów i aluminium

Nie we wszystkich obszarach działalności grupy występują problemy.

— Nasze łańcuchy dostaw nie uległy destrukcji. Obserwujemy zwiększony popyt na produkty z aluminium, rury stalowe czy wyroby z miedzi. Nie mamy również problemów z dostawą surowców. Mierzymy się natomiast z mniejszym zapotrzebowaniem na ołów dostarczany przez Baterpol i tlenki cynku wytwarzane przez Hutę Oława, gdyż ich odbiorcami są firmy z szeroko pojętego sektora motoryzacyjnego. W przypadku ołowiu chodzi o producentów akumulatorów, a tlenków cynku — producentów opon — mówi Piotr Lisiecki.

Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, szacuje, że produkcja surowego ołowiu spadła o 50 proc. W Polsce kończą się też złoża cynkowo-ołowiowe, więc konieczne jest zbudowanie łańcuchów dostaw złomu. W tym celu trzeba wdrożyć na szczeblu unijnym przepisy pozwalające na swobodny transport złomu i uznanie go za surowiec, a nie odpad.

Przyznaje też, że klienci motoryzacyjni zaczęli sygnalizować chęć wznowienia odbioru gąsek aluminiowych.

— Proponują jednak wydłużenie terminów zapłaty do 120-150 dni — mówi Kazimierz Poznański.

To zaś grozi zatorami płatniczymi i zachwianiem płynności — dotychczas za bardzo długie były uznawane terminy 90-dniowe, a przedsiębiorcy zazwyczaj zabiegali o znacznie krótsze. Problemem dla dostawców metali są także długoterminowe kontrakty na prąd. Z powodu ograniczeń produkcyjnych nie zużywają go tak wiele, jak zamówili. Zdarza się też, że w umowach mają wyższe ceny niż aktualne na giełdzie. W efekcie słono płacą za prąd, którego nie potrzebują tak dużo. Liczą więc na dostosowanie tych kontraktów do potrzeb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane